Česká měna ve čtvrtek dopoledne prolomila úroveň 20 korun za dolar a je proti americké měně nejslabší od loňského července. Kolem 11:15 koruna proti středě ztrácela devět haléřů na 20,01 Kč/USD. Vůči euru si pohoršila o čtyři haléře na 25,83 Kč/EUR, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

,,Ve vývoji kurzu koruny vůči dolaru se promítají obavy z dalšího vývoje v Evropě. Země eurozóny a banky z tohoto regionu si budou muset v příštím roce půjčit velký objem prostředků, což vede k obavám, zda se jim to podaří, respektive podaří za rozumnou cenu. Proto jsou ostře sledovány všechny aukce státních dluhopisů, včetně té dnešní v Itálii," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Kurz eura k dolaru podle něj reflektuje přesvědčení finančních trhů, že dluhová krize v eurozóně ještě neskončila.

,,Česká republika sice není členem eurozóny, její problémy by se ale v naší ekonomice promítly rychle a citelně, proto oslabuje koruna vůči euru. O to více potom oslabuje vůči dolaru," podotkl Marek.

Euro k dolaru se krátce po 11:00 obchodovalo na 1,2919 USD/EUR. "Kurz eurodolaru poté, co ve středu prostoupil pod hranici 1,3000 USD/EUR v nočním obchodování zamířil pod hladinu 1,29 dolaru k euru, letos podruhé," uvedla Patria Online.

V nelikvidním obchodování se podle serveru spouštěčem stala zpráva, že banky v Evropě nově dodanou likviditu obratem uschovávají u Evropské centrální banky (ECB).


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Euro je k jenu nejslabší za deset let

Kurz jednotné evropské měny euro dnes na devizových trzích dál zvolna klesá a vůči japonskému jenu se euro dostalo nejníže za posledních deset let.

Těsně před 10:00 euro spadlo až na 100,33 JPY/EUR, kde bylo naposledy v červnu 2001. Měnu prodávají hlavně exportéři a drobní investoři.

Výsledek italské aucke je rozpačitý

Itálie dnes na trhu umístila dluhopisy se splatností tři až deset let v objemu kolem sedmi miliard eur. Jejich výnosy jsou nižší než minule, nedávnému rekordu se ale příliš nevzdálily. Dnešní aukce byla první od tendru tříletých úvěrů, které minulý týden nabídla Evropská centrální banka (ECB). Reakce na výsledek aukce italských dluhopisů byla zpočátku rozpačitá.

Výnos klíčového desetiletého dluhopisu splatného v březnu 2022, se snížil na 6,98 procenta, zatímco v minulé srovnatelné aukci na konci listopadu činil 7,56 procenta. To byl zároveň rekord za dobu existence eurozóny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru