Čínská internetová firma Alibaba už si najala ve Washingtonu lobbistickou firmu Duberstein Group, pro případ, že by plán amerického partnera Yahoo prodat asijská aktiva nevyšel a Alibaba by chtěla převzít celou firmu.

Yahoo má v Alibabě 40 procent a asi třetinový podíl v japonské pobočce Yahoo Japan a podle analytiků jde o zdaleka nejcennější aktiva celé firmy.

Lobbistická firma by měla za úkol zmírnit odpor amerických politiků vůči plánu převzetí Yahoo. Na politický odpor narazily už například čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies, když se snažil koupit v USA některá aktiva.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Partnerem Alibaby je také japonská Softbank, která má v čínské firmě 30 procent a v Yahoo Japan 30 procent. Všechny tři společnosti nyní chtějí celý tento vlastnický propletenec zrušit.

Ještě nedávno existoval plán, podle něhož by Yahoo koupily investiční společnosti a ty by pak Alibabě a Softbank prodaly jejich vlastní podíly.

Od minulého týdne však Yahoo uvažuje podle zdrojů už jen o prodeji asijských aktiv, jejichž tržní hodnota se odhaduje na 17 miliard dolarů (339 miliard Kč), Tržní hodnota celé Yahoo je asi 20 miliard dolarů.

Někdejší lídr internetu Yahoo prodělává vleklou krizi a je nucen uvažovat o restrukturalizaci svých aktivit. V posledních letech podíl firmy na internetovém trhu klesá pod tlakem silnějších konkurentů jako Google či Facebook.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru