Česko i Evropu čeká v příštím roce ekonomická stagnace, v horším případě recese. Eurozóna bude bojovat o přežití, ale katastrofické scénáře nezvítězí a unie i euro pravděpodobně svou klinickou smrt přečká.

Alespoň podle bývalých pěti ministrů financí České republiky, které týdeník Ekonom požádal o odpověď na jednoduchou otázku, na niž ovšem neexistuje prostá ani zaručená odpověď:

Jaký bude rok 2012 v české, evropské, potažmo světové ekonomice?

ANKETA
Očekáváte, že se ve vašem podniku bude na začátku roku 2012 propouštět?
Ano
214 (45%)
Nevím
43 (9%)
Ne
217 (46%)

Vzácná shoda

Vzhledem k překotnému vývoji v politice i na finančních trzích, nemohli pochopitelně ve svých textech obsáhnout vše, ale i tak je v nich v řadě míst patrná shoda.

Například, že poklesne domácí spotřeba a ekonomika se bude muset i nadále spoléhat hlavně na chřadnoucí export. Ten přitom stále těží hlavně z let minulých, a tak by vláda měla podporovat budoucí českou konkurenceschopnost zejména investicemi do vzdělání a posunout se k produktům a službám s vysokou přidanou hodnotou.

Exministři jsou přesvědčeni, že je v zájmu České republiky nevypadnout z hlavního pole hráčů v Evropské unii a neocitnout se na okraji v pozici "já nic neříkám, ale na moje slova dojde".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.