Prosinec přinesl extrémně nadprůměrné teploty. Rtuť teploměru šplhala až k deseti stupňům nad nulou, přičemž dlouhodobý průměr v posledním měsíci roku je jen minus jeden stupeň.

Ani začátek nového roku nepřinese výraznější ochlazení, na rozdíl od prosince ale sněžení zasáhne i níže položené oblasti.

Podle Marjana Sandeva z Českého hydrometeorologického ústavu může za nadprůměrné teploty západní proudění, které přineslo teplý oceánský vzduch.

"I když do konce prosince zůstává ještě pár dní, už nyní lze konstatovat, že se z hlediska teplot prosinec zařadí mezi teplotně nadprůměrné měsíce, dokonce mezi deset nejteplejších prosinců na našem území od roku 1934," konstatoval Sandev.

Většinu prosince pršelo, sníh se objevil hlavně na horách. Například na Štědrý den byla průměrná teplota 5,4 stupně, například v Dyjákovicích na Znojemsku ale naměřili 9,2 stupně.

Dlouhodobý prosincový průměr z let 1961 až 1990 je minus jeden stupeň, čímž se prosinec řadí k třetímu nejstudenějšímu měsíci roku. Chladnější je jen únor s průměrnou teplotou minus 1,1 stupně a leden s 2,8 stupni pod nulou.

 

Na konci roku spíše zaprší

Ani v příštích dnech ale meteorologové neočekávají výraznější ochlazení. "Obdobné počasí nás bude doprovázet až do konce roku, i když musíme počítat, že se sněhové srážky v závěru roku objeví i v nížinách. Ani začátkem nového roku se cirkulace výrazně nezmění, tedy i nadále se očekávají spíše nadprůměrné teploty," uvedl Sandev.

Až do příštího týdne se budou denní maxima pohybovat od nuly do pěti stupňů, v noci spadne teplota jen lehce pod bod mrazu.

Hory hlásí nejvíc 75 centimetrů

Na českých horách se teploty pohybují kolem nuly, díky umělému zasněžování je ale většina areálů v provozu.

Například v Krušných horách a Jeseníkách dosahuje sněhová pokrývka 75 centimetrů, v šumavském Hochfichtu je to zhruba o pět centimetrů méně. Půl metru sněhu hlásí i Černá hora nebo Pec pod Sněžkou v Krkonoších.