Moldavsko, které kvůli parlamentnímu patu už dva roky nebylo schopné zvolit prezidenta, bude zřejmě dál bez právoplatné hlavy státu.

Jediný kandidát prezidentských voleb, které byly plánovány na polovinu ledna, totiž ve středu odstoupil. Pokud se v následujících týdnech neobjeví jiný zájemce o prezidentský post, budou volby jako už několikrát předtím odloženy.

Kandidát vládní koalice Marian Lupu se neúspěšně zúčastnil voleb v půlce tohoto měsíce. K dosažení třípětinové většiny nutné ke zvolení mu chyběly dva hlasy. Lupu, který je předsedou sněmovny, svůj současný krok vysvětlil jako snahu "otevřít novou příležistost ke zvolení prezidenta a vyřešení politické krize v Moldavsku".

Pokud by ho parlament v prezidentské volbě nepodpořil ani napodruhé, musel by být rozpuštěn, což by znamenalo vypsání předčasných voleb.

Politickou krizi v Moldavsku, která je jednou z nejchudších zemí v Evropě, způsobuje dlouhodobě vyrovnaný poměr mandátů mezi komunistickou opozicí a vládnoucí prozápadní koalicí. Rovnováha sil blokuje schválení potřebných reformních zákonů a také zvolení prezidenta, pro které je nutné 61 hlasů.

Volba prezidenta se měla konat už v listopadu, ztroskotala ale na tom, že kvůli vnitropolitickým sporům se v termínu stanoveném pro registraci nepřihlásil žádný kandidát.

Moldavsko nemá prezidenta od září 2009. To, že se tento měsíc uskutečnil další pokus prezidenta zvolit, bylo překvapením. Dosud totiž převládal názor, že jediným východiskem z krize by byly další parlamentní volby - pokud by byly vypsány, byly by už čtvrté za poslední tři roky. Podle průzkumů veřejného mínění by v nich ale nejspíš žádný z volebních bloků znovu nezískal takový počet mandátů, aby post prezidenta obsadil.

Související