Celková důvěra v domácí ekonomiku se v prosinci opět meziměsíčně snížila. Souhrnný indikátor důvěry ve srovnání s listopadem klesl o 1,9 bodu. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně snížila o 2,2 bodu, důvěra spotřebitelů klesla o 0,8 bodu. Vyplývá to z úterních údajů Českého statistického úřadu.

Také meziročně je souhrnný indikátor důvěry nižší, a to o 12,5 bodu. Ve srovnání s hodnotami v období recese, tedy ve druhém pololetí 2008 a v roce 2009, je ale i nadále vyšší, upozornil ČSÚ.

 

Indikátor důvěry podnikatelů se v prosinci meziměsíčně snížil ve všech sledovaných odvětvích, nejvíce se důvěra snížila ve stavebnictví. Ve srovnání s hodnotou v prosinci 2010 je důvěra podnikatelů o 10,5 bodu nižší. Indikátor spotřebitelské důvěry je meziročně o 20,5 bodu nižší.

Lidé očekávají vyšší nezaměstnanost

Z šetření mezi spotřebiteli v prosinci vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace.

Obavy ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se po výrazném zvýšení v listopadu o něco snížily, zvýšil se ale podíl těch, kdo očekávají zvýšení nezaměstnanosti. Úmysl spořit se mírně snížil, méně než polovina domácností nadále uvádí, že s ohledem na svou současnou finanční situaci spoří. 

Nejhůře na tom bude stavebnictví

V průmyslu se v prosinci hodnocení současné celkové ekonomické situace téměř nezměnilo. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů téměř nezměnily, hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se snížilo. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zpomalení tempa výrobní činnosti i zaměstnanosti. Celkově se důvěra v průmyslu meziměsíčně snížila o dva body a proti hodnotám v prosinci 2010 je o 15,3 bodu nižší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace proti minulému měsíci nezměnilo. Již tak nízké hodnocení celkové poptávky se ale značně snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti očekávají zpomalení vývoje stavební činnosti a pokles zaměstnanosti. Celkově se nízká důvěra ve stavebnictví v prosinci meziměsíčně snížila o 6,5 bodu a je stejně nízká jako před rokem.

V obchodu se hodnocení ve srovnání s listopadem také téměř nezměnilo. Zásoby se podle mínění respondentů v prosinci zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v listopadu. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně snížila o 2,4 bodu a meziročně je o 1,4 bodu nižší. 

 

Hodnocení současné ekonomické situace se nezměnilo ani ve vybraných odvětvích služeb. Celkově se důvěra ve vybraných službách meziměsíčně snížila o 1,7 bodu a meziročně o 7,4 bodu, uvedl ČSÚ. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru