Oficiální vyšetřování jaderné havárie v elektrárně Fukušima sice ještě neskončilo, podle agentury AP už nyní ale hovoří zpráva japonské vlády o pochybeních.

Reakce na zemětřesení z 11. března, které provázely vlna tsunami s havárií jaderné elektrárny Fukušima, byla podle dokumentu zmatečná a plná chyb. Interní zpráva doplňuje vládní vyšetřování, které má být ukončeno do poloviny příštího roku.

Podle ní nebyli zaměstnanci elektrárny vycvičeni na zvládnutí podobných nouzových situací, když vlna zničila i záložní generátory. Navíc mylně předpokládali, že nouzový chladící systém funguje.

Elektrárnu zasáhla tsunami letos v březnu a tím spustila nejhorší jadernou katastrofu po Černobylu. Došlo při ní k přehřátí reaktorů a k jejich výbuchu. Následně radiace zamořila přilehlé okolí, radioaktivní prach doletěl poté až do Evropy.

Dokument dlouhý 507 stránek vznikl na základě rozhovorů s více než 400 lidmi včetně dělníků a vládních úředníků.

Japonci zastavili únik radiace z Fukušimy. Evakuovaní se můžou vrátit domů - čtěte ZDE

Fukušima hlásí další únik. Tentokrát vyteklo 45 kubíků radioaktivní vody - čtěte ZDE

Úřady údajně hrubě podcenily riziko, když předpokládaly, že nejvyšší vlny tsunami nepřekročí šest metrů. Přitom 11. března byla maximální vlna více než dvojnásobná.

Japonský premiér nedávno oznámil, že se podařilo reaktory dostatečně ochladit a snížit radiaci na minimum. Předpokládá se, že to umožní návrat zhruba 80 tisíc lidí evakuovaných z okolí elektrárny.