Provoz Temelína o dnes zajistí tři stovky zaměstnanců. Loni se na Štědrý den v České republice spotřebovalo kolem 160 milionů kilowatthodin.

Šedesát procent této elektřiny vyrobily dvě české jaderné elektrárny. Letos by podle předpokladů ČEPS, jež v Česku zajišťuje bezpečný a spolehlivý provoz přenosové a elektrizační soustavy ČR, měla být spotřeba srovnatelná s předchozími lety. Uvedl to mluvčí Temelína Marek Sviták.

Plný výkon obou českých jaderných elektráren je plánován i na závěr letošního roku. Dnes provoz v Temelíně zajistí tři stovky lidí, kteří se v nepřetržitém provozu vystřídají po osmi hodinách ve třech směnách.

"Na svátky se neplánují žádné zkoušky a jiné činnosti, které by vyžadovaly přítomnost dalších lidí. Provoz o třech vánočních svátcích je srovnatelný s provozem o víkendech," popsal Sviták.

Jaderná elektrárna Temelín dokáže vyrobit za jeden den až 48,8 milionu kWh. Letos plánovala vyrobit 14,81 miliardy kWh elektřiny, kvůli prodloužení odstávek za plánem zaostane asi o jednu terwatthodinu. Loni oba bloky vyrobily 13,82 miliardy kWh elektřiny, což bylo nejvíce od uvedení elektrárny do provozu.

Obchody uzavřené v rámci denního trhu s elektřinou, který je propojen se Slovenskem, představují měsíčně zhruba 15 procent tuzemské spotřeby elektřiny. Průměrný objem obchodů za den činí 24.700 MWh, loni to bylo 14.900 MWh.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru