Italská automobilka Fiat podepíše dohodu o výstavbě velké továrny na výrobu osobních vozů v ruském Petrohradu. Uvedl to předseda petrohradské komise pro investice a strategické projekty Alexej Šiškanov. Mluvčí Fiatu se ale ke zprávě odmítl vyjádřit.

"Padlo rozhodnutí, že Fiat postaví továrnu. Fiat našel seriózního ruského partnera. Bude to moderní továrna s velkým objemem produkce," uvedl Šiškanov.

Dodal, že podpis dohody by se měl uskutečnit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Šiškanov však odmítl upřesnit jméno partnera. Podle zdrojů agentury Reuters obeznámených s jednáním je tímto partnerem státní ruská banka Sberbank.

Západní automobilky posilují svou přítomnost v Rusku, aby využily rychlého růstu tamního trhu. Předpokládá se, že celkový prodej automobilů v Rusku se do poloviny desetiletí téměř zdvojnásobí na zhruba čtyři miliony vozů ročně.

Fiat původně plánoval vytvoření společného podniku s ruskou automobilkou Sollers. Od plánu však nakonec ustoupil a firma Sollers se dohodla na spolupráci s americkou automobilkou Ford Motor.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru