Asijské ekonomiky závisejí na Číně, Latinská Amerika na cenách komodit, střední a východní Evropa na eurozóně. Nestabilita na Blízkém východě pak zvyšuje geopolitické riziko a následně i cenu ropy, což omezuje globální růst.

Recese v eurozóně je nyní jistá, predikovat ovšem nelze ani její hloubku, ani dobu trvání. Problémy na trhu s úvěry a vládními dluhopisy, nedostatečná konkurenceschopnost a fiskální utahování ale vyústí ve vážný propad.

Spojené státy rostou hlemýždím tempem už od roku 2010 a musí se vypořádat s fiskální brzdou, pokračujícím oddlužením soukromého sektoru doprovázeným slabou tvorbou pracovních míst, stagnujícími příjmy a neustávajícím tlakem na ceny nemovitostí a finanční bohatství. K tomu se přidává rostoucí příjmová nerovnost a politická situace, která se dostala do mrtvého bodu.

 

U Číny jsou stále jasnější nedostatky jejího růstového modelu. Klesající ceny nemovitostí začínají vyvolávat řetězovou reakci, která bude mít negativní vliv na developerské společnosti, investice a vládní příjmy. Stavební boom se zastavuje a současně dochází k tomu, že čisté exporty začínají ekonomiku brzdit.

Důvody špatných výhledů

Jde o důsledek slabé poptávky v USA a zejména v eurozóně. Vláda tak bude pod tlakem, aby opět nastartovala růst. A nebude sama. Nutné reformy ve fiskální, ekonomické a finanční oblasti odsouvaly USA, Evropa i Japonsko. Bez nich udržitelného a vyrovnaného růstu dosaženo nebude.

Poptávku omezuje proces oddlužení, který se nachází na samém počátku. K tomu se přidává rostoucí příjmová nerovnost, která je částečně důsledkem propouštění v soukromém sektoru. Domácnosti a chudší obyvatelé, kteří žijí hlavně ze svých pracovních příjmů, mají totiž větší mezní sklon ke spotřebě než korporace, bohaté domácnosti a ti, kteří žijí z investičních příjmů. Nerovnost také živí protesty po celém světě, politická a sociální nestabilita by mohla pro ekonomický růst představovat další riziko.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru