Stratég Deutsche Bank Jim Reid a jeho tým nám ke konci roku představili své názory na to, jak se bude vyvíjet příští rok. K tomu přidali úvahy o tom, že kratší ekonomické cykly budou stále častější.

Podle stratéga není nemožné, že se rok 2012 zapíše do historie jako rok, kdy se rozpadla eurozóna. Nebo se alespoň svému rozpadu značně přiblížila.

Alternativou je „dramatický růst rozvahy ECB. Ta by tím uvolnila tlak vyvolaný vysokým dluhem, který finanční trhy nemají velkou chuť dále refinancovat. Tlaky by mohly růst již na počátku roku, a pokud ECB skutečně zvýší svou agresivitu, obavy trhů by mohly mírně polevit. Široce plánované utažení fiskální politiky bude ale znamenat, že recese s postupem roku nabere na intenzitě.

Deutsche Bank pak poukazuje na to, že v minulosti býval ekonomický cyklus mnohem kratší, jen v posledních několika desetiletích přišlo několik dlouhých cyklů.

Následující graf ukazuje počet měsíců, během kterých v každém cyklu americké ekonomiky od roku 1854 probíhala expanze:

graf

Vyznačena je i průměrná doba trvání expanze a „zlatý věk“, který přinesly tři supercykly mezi lety 1982 – 2007.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru