Má Česko vyčlenit desítky miliard korun pro Mezinárodní měnový fond? Šéf České národní banky Miroslav Singer v článku otištěném v úterních Hospodářských novinách potenciální dopady dojednávané půjčky pro MMF důkladně rozebírá a dává najevo názor, že oslabení rezerv centrální banky může být v nejistých dobách rizikové.

Česko by se mělo na finanční injekci určené ke stabilizaci eurozóny podílet 3,5 miliardy eur (89 miliard korun). To by v součtu s vloženým kapitálem a staršími přijatými závazky znamenalo, že by ČNB mohl MMF požádat o téměř čtvrtinu současných rezerv, dovozuje Singer.

Guvernér sice uznává, že MMF je mimořádně spolehlivý dlužník, ale vypočítává, jaké závazky již na sebe vzal, a dovozuje z nich, že rizika postupně rostou.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru