Výsledky stress testů, které provedl Evropský bankovní úřad (EBA) a které byly zveřejněny 8.prosince, ukázaly, že všechny evropské banky potřebují na základě rizikově vážených aktiv doplnit další kapitál (viz graf 1).

Dvě největší evropské banky Santander a Unicredit potřebují z pohledu objemu rizikově vážených aktiv v případě, že započítáme opravdu vše, dalších 15,3 mld. eur, resp. 8 mld. eur. Již dříve jsme poukazovali na to, že v případě italského bankovního systému představují riziko a celkovou zranitelnost sektoru různé scénáře snížení hodnoty dluhopisů.

1

Podle odhadů EBA potřebuje evropský bankovní systém dalších 115 mld. eur k tomu, aby byl “v pořádku”. Kde najít tyto prostředky?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru