O peníze, které získali při privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS) její bývalí manažeři, se starali ve Švýcarsku takzvaní bílí koně. Uvedl to server Euro.cz.

Patří k nim lichtenštejnský občan Markus Hasler, známý z takzvané toskánské kauzy, a Bronia Braxatorová, specialistka na zastírání původu peněz.

Hasler a Braxatorová měli podle serveru přístup ke kontům, k nimž měli oprávnění Antonín Koláček a Oldřich Klimecký. Podpisové právo k několika účtům nadace Maitreia Anstalt u Credit Suisse, v níž působí Antonín Koláček, měl nebo má manžel Braxatorové, původem slovenský právník Camillus Braxator. Svého času byly na jednom z účtu Koláčkovy nadace více než čtyři miliardy korun.

 


Braxator asistoval podle serveru patrně jako nastrčená osoba před sedmi lety při podvodném pokusu získat od českého ministerstva financí takzvaný kazašský dluh. Angažoval se prý také při nákupu emisních povolenek na Slovensku, při němž stát přišel o desítky milionů eur.

 

V souvislosti s kauzou MUS čelí ve Švýcarsku obvinění šest Čechů. Sami tvrdí, že jsou připraveni doložit, že peníze zablokované v rámci trestního řízení ve Švýcarsku, v přepočtu více než 12 miliard korun, nepocházejí z majetku státu ani Mostecké uhelné. Odmítají, že by v souvislosti s převzetím kontroly nad podnikem porušili zákon.

Švýcarská prokuratura soudu předala případ praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s MUS v říjnu. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z firmy byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku putovala podle obžaloby do Švýcarska.

Podle dostupných informací Švýcaři viní z praní špinavých peněz, nekalé správy nebo podvodu někdejší správce MUS Koláčka, Luboše Měkotu, Marka Čmejlu, Klimeckého, Petra Krause, Jiřího Diviše a Jacquesa de Groota.