Ministerstvo dopravy pošle do své podřízené organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) důkladnou kontrolu zadávání veřejných zakázek. Novinářům to v pátek oznámila mluvčí ministerstva Květa Kočová.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) vytvoření speciální kontrolní skupiny zdůvodnil informacemi Hospodářských novin.

HN uvedly, že Ředitelství silnic (ŘSD) a dálnic za poslední měsíc bez otevřeného výběrového řízení rozdělilo zakázky za 1,3 miliardy korun.

Pokud se podle Kočové ukážou tyto informace jako pravdivé, vyvodí z toho ministr dopravy důsledky, včetně personálních.

Dobře utajené zakázky

ŘSD používá několik metod, jak zadat práce předem vybraným firmám.

Například rozděluje zakázky na menší celky, čímž se vyhýbá povinnosti vypsat na ně řádné výběrové řízení. ŘSD také podle deníku u některých zakázek zaslalo oznámení o vypsání zakázky pouze vybraným firmám.

"Snaží se rychle zadat co nejvíce zakázek bez uveřejnění, protože příští rok už to nebudou moci dělat," řekl HN Stanislav Beránek z protikorupční organizace Transparency International.

Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové ale společnost omezené tendry využívá pouze u takzvaných víceprací pro dříve vybrané stavební firmy.

Informace o podivném zadávání veřejných zakázek potvrdili i ředitelé některých stavebních firem, které se tendrů na silniční stavby účastní.

"Umožňuje jim (ŘSD) to zákon, a my se jen přizpůsobujeme podmínkám, které si oni nastaví," popsal situaci šéf jedné z nich. Kvůli obavě o ztrátu přístupu k výběrovým řízením si ale přál zůstat v anonymitě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru