Pokuta 17 milionů korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Sokolovskou uhelnou za nedovolené dohody s odběrateli uhlí platí. Dnes ji potvrdil Krajský soud v Brně. Podle soudce Davida Rause písemné změní zkoumaných smluv je učebnicovým příkladem toho, jak vyjádřit zákaz exportu v kartelové dohodě.

Soud odmítl agumentaci firmy, že protizákonná ustanovení se dostala do smluv jako "residua" smluv ještě z 80. let 20. století a že jejich plnění nebylo myšleno vážně.

Firma namítala i tím, že přeshraniční obchod s hnědým uhlím prakticky neexistoval. Soud uznal, že obchod nebyl velký. Důvod pro zrušení pokuty to ale není. Raus například zmínil, že pro firmy nebyl problém získat licenci pro obchod s uhlím.

Sokolovská uhelná v letech 1997 až 2009 uzavírala nedovolené dohody s odběrateli uhlí o zákazu vývozu. Odběratelé se ve smlouvách zavazovali k tomu, že nebudou hnědé uhlí a hnědouhelné brikety vyvážet mimo území ČR nebo s ním obchodovat tak, aby vývoz umožnili. Dohody mohly vést k narušení hospodářské soutěže. Podle antimonopolních úředníků firma porušila jak české zákony, tak unijní.

ÚOHS měl původně podezření, že Sokolovská uhelná uzavírala i nedovolené dohody o určování cen pro další prodej či závazky výhradnosti dodávek hnědého uhlí a briket. To se ale nakonec neprokázalo.

Dohody o zákazu vývozu řešil ÚOHS už v minulosti. Předloni dostala pokutu pět milionů korun společnost Karlovarské minerální vody. Zákazy vývozu ÚOHS zkoumal i u několika pivovarských společností. V roce 2003 pak byla za podobné porušení, zákaz zpětného dovozu elektrické energie, pokutována 7,5 milionu korun společnost ČEZ.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru