Piloti Českých aerolinií ukončili stávkovou pohotovost. Mezi svátky tedy nehrozí další rušení letů ČSA z důvodu protestů.

Na jednání Českého sdružení dopravních pilotů (CZALPA) uzavřeli s Českým Aeroholdingem memorandum o porozumění, přičemž se dohodli na přechodu stovky pilotů ČSA do dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines.

Na brífinku to uvedl prezident CZALPA Petr Žmolík.

Součástí dohod je i odchod mluvčího a výkonného sekretář CZALPA Filipa Gaspara.

"Končím ve firmě, je to mé dobrovolné rozhodnutí," řekl Gaspar IDNES.cz. 

Gaspara se ČSA pokoušely propustit již několikrát. S výpovědí ale musí souhlasit odbory. Ty v minulosti Gasparovu výpověď dvakrát vetovaly. O souhlas odborů s Gasparovou výpovědí požádal výkonný ředitel ČSA Lumír Tesař již 5. prosince.

Mluvčí pilotů se dostával do ostrých střetů s vedením. Prezident ČSA Philippe Moreels po něm nedávno žádal omluvu za to, že vedení údajně vinil z tunelování firmy.

Piloti protestovali proti vyvádění letadel do dceřiné firmy, uváděli, že hrozí likvidace národního dopravce. Také systém odměňování u Holidays CA je pro piloty méně výhodný, protože je více navázán na počet odlétaných hodin.

Začátkem měsíce musely být kvůli protestům pilotů zrušeny desítky spojů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru