Zaměstnavatelé v České republice předpovídají pro první čtvrtletí 2012 nepříznivé náborové prostředí. 5 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 9 % předpovídá snížení pracovních sil a 85 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny.

Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2012 hodnotu -4 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím je index o 5 procentních bodů nižší, zatímco v meziročním srovnání je předpověď relativně stabilní.

Proč podniky ve většině oborů očekávají menší potřebu pracovních sil? Proč je zemědělství jediným odvětví, které bude potřebovat pracovníky? Jaký se dá očekávat vývoj ve mzdách? Kde a jak si rychle najít zaměstnání?

Na to vše odpovídal marketingový manažer agentury Manpower Jiří Halbrštát.

- Dotazy se budou zobrazovat se zpožděním. Děkujeme za pochopení. - 


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


 

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli z Vaseho pruzkumu nebvyslo take to, jestli zamestnavatele, aby se vyhnuli proposuteni, chystaji i dalsi alternativy, Napriklad zkraceni pracovni doby, snizovani mezd atd? Pripadne kolik procent dotazanych firem s nejakou takovou alternativou pocita? Dekuji za odpoved.
Jiří Halbrštát
Dobrý den, průzkum Manpower Index trhu práce pokládá zaměstnavateům jedinou otázku - jestli budou zvyšovat/snižovat/zachovávat počet zaměstnanců. Rozdíl mezi procentem těch, kteří budou nabírat, a těch, kteří budou propouštět, je pak zajímavým ukazatelem celkové nálady zaměstnavatelů. Detailněší otázky jsme v rámci tohoto průzkumu nepokládali, ale reakce firem jsou nejčastěji takové, že v první fázi omezují benefity, poté přestávájí méně využívat brigádníky případně agenturní pracovníky. Od roku 2009 vidíme velký posun firem k větší flexibilitě lidských zdrojů, kterou zajišťují jak pomocí většího využívání agenturních zaměstnanců, částečných úvazků, pracovních smluv na dobu určitou nebo případně tak, že doprovodné aktivity outsourcují. Co se týče mezd, tak častěji než plošné snižování základních platů vidíme nastavení "autoregulačních" systémů, kdy se větší část mzdy odvíjí od výsledků firmy.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, kde vidíte míru nezaměstnanosti na konci příštího roku? Kolik lidí podle vás přijde v roce 2012 v Česku o zaměstnání? Děkuji za odpověď. Kateřina
Jiří Halbrštát
Výsledky našeho průzkumu ukazují velký pesimismus českých zaměstnavatelů, který je s největší pravděpodobností způsoben záplavou negativních zpráv o vývoji eurozóny. U našich klientů, kterým pomáháme s nábory pracovníků, vidíme sice velkou opatrnost při náborech nových lidí, ale zatím nedochází k propouštění. Tipoval bych stagnaci nebo jen mírný nárůst nezaměstnanosti v řádu desetin procenta.
Čtenářský dotaz
Dobrý den Neustále se píše, jak velký je nedostatek programátorů a pracovníků v IT a jak je po nich velká poptávka. Moje zkušenost stejně jako zkušenost mnoha mých bývalých kolegů je ale úplně jiná. Všichni máme přes 20 let zkušeností v IT, VŠ vzdělání v oboru a přesto je obrovský problém sehnat práci. Pokud odpovíme na nějaký inzerát, kde poptávají ajtýky, tak se ve valné většině případů ani nedočkáme odpovědi. Pokud se přece jen dostaneme až k pohovoru, následně slyšíme pouze zástupné důvody, proč nevyhovujeme. Chyba není ve schopnostech ale mám pocit že spíše ve věku, že jde spíše o generační problém. Zpětně jsem se třeba dozvěděl, že šéf firmy měl striktní ale nezveřejněný požadavek: věk do 35 let. Co byste mně a ostatním v podobné situaci radil? Máte recept na elixír mládí? Nebo je i problém v regionu ? - jsme z Liberecka. A nebylo by lepší, aby firmy zveřejňovaly v inzerátech i požadavek na věk a uchránily sebe i nás trapných pohovorů ?
Jiří Halbrštát
Diskriminace a předsudky jsou bohužel v ČR velmi rozšířené a těžko se proti nim bojuje. Podle zákona nemůže být věk důvodem pro nepřijetí do zaměstnání a ani požadavek na věk nesmí být uveden v inzerátu. Doporučuji neuvádět věk v životopise a po pohovoru trvat na konkrétní zpětné vazbě na vaši prezentaci.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, dělal jsem přes vaší agenturu před lety. Oproti kmenovým jsem měl plat o 5000 nižšší (čistého) nastupní plat od vás byl 9000,--, podmínky mizerné. Byla mi slibována možnost přestoupit jako kmenový, čemuž navzdory slibům vaše agentura bránila. Vtipná je i vaše nabídka práce ve škodovce kde na dělnických pozicích mají kmenový průměr 30000,vy nabízíte 15000,-- holt vaše agentura si ze zákoníku práce a ostatní předpisů hlavu nedělá. Jak jinak si tohle vysvětlit, když podle zákona mají mít kmenový a agenturní srovnatelné podmínky. Personální agentury v ČR jsou zloději co jen berou lidi na hůl a nejradši by se sedřeli z kůže. Měl by ste si sundat košili a jít si vyzkoušet na rok dělat nádeníka v montovně přes vaší skvělou agenturu.
Jiří Halbrštát
Manpower striktně dbá na dodržování platné legislativy a srovnatelných podmínek agenturních zaměstnanců. Našim zaměstnancům přiděleným ve Škoda Auto nabízíme nástupní tarifní plat ve třídách odsouhlasených Škoda Auto dle jednotlivých profesí. Minimální nástupní mzda dnes je 15.632 Kč. Ostatní příplatky (odpolední a noční směny, práce o víkendu či ve směnných systémech) jsou totožné s kolektivní smlouvou Škoda Auto.
Čtenářský dotaz
My bysme rádi věděli, kde je Mlíkař a kde je profesor filozofie a vubec, kam se poděly všechny ty zlatý časy, kdy si jeden druhýho vážil a kdy se lidi měli rádi. Děkuji
Jiří Halbrštát
Je velká škoda pozorovat úpadek prestiže učňovského školství a zájem o řemesla. Stále více platí, že řemeslo má zlaté dno. Podle našich průzkumů jsou řemeslníci nejobtížněji obsaditelným pracovním místě jak v ČR, tak i globálně. Firmy dnes řeší tento problém nábory v zahraničí, ale s rostoucí životní úrovní zdrojových států se brzy vyčerpá i tento zdroj.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, v jednom z předchozích vzkazů tázající popsal problém s hledáním práce z důvodu věku vyššího než 35 let. Problém je však i na opačné straně. Je mi 28 let a pracuji již několik let jako obchodní analytik ve finančnictví. V předchozím zaměstnání jsem pracoval tři roky, poté došlo k reorganizaci a odejít jsem musel já, byť mé výsledky a znalosti nebyly zdaleka nejhorší, měl jsem však smůlu, že jsem byl v této firmě nejkratší dobu, byl tam nejmladší, neměl dítě… zkrátka se mi dávala výpověď lépe než ostatním kolegům. Nyní pracuji necelý rok v jiné společnosti, kde se pravděpodobně na začátku příštího roku ocitnu v totožné situaci, ovšem zhoršené tím, že mi nepomůže Úřad práce (nebudu mít odpracovaných potřebných 12 měsíců) a v mém životopisu přibyde další zaměstnání, navíc jen krátkodobé, což v očích personalistů bude budit nedůvěru. Začínám si připadat jako v začarovaném kruhu. Jak byste tuto situaci řešil? Děkuji za odpověď.
Jiří Halbrštát
Dobrý den, co se týče "fluktuace" tak personalisté bývají u absolventů shovívavější. Získáváte zkušenosti, vyjasňujete si jaké zaměstnání je pro vás nejvhodnější atd. Proto bych se nebál brát v mezidobí, než se objeví ta pravá nabídka, i brigády, abyste neztratil pracovní kontinuitu (a příjem). Mnoho absolventů zkusí i juniorské pozice ve firmách, které jim můžou pomoci vyšvihnout se na vysněné místo. Situace na trhu je těžká a dobré nabídky se neobjevují každý den. Personalisté doporučují nastavit si pravidelný režim a hledání zaměstnání pomout jako zaměstnání - systematicky se mu věnovat a na všechny pohovory se individuálně připravit (upravit CV podle profilu firmy, vše si o firmě zjistit a připravit se předem na typické otázky, které personalisté pokládají).
Čtenářský dotaz
Dobrý den Je v ČR skutečně nezaměstnanost 8% ? Nebo to číslo znamená pouze "počet nezaměstnaných, kteří jsou zaregistrování na úřadu práce" ? Není třeba do skutečně nezaměstnaných připočítat učně a o studenty, kteří ještě nikdy nepracovali, ženy v domácnosti, které se nemohou vrátit na pracovní trh, některé invalidní a předčasné důchodce, bezdomovce, lidi, kteří už hledání dávno vzdali, nebo ty, kteří byli vyřazeni z evidence ÚP? Pokud by se do statistiky započítali i tyto skupiny, hned by nezaměstnanost vycházela skoro 14% . Komu takovéto zkreslování statistik slouží a proč ?
Jiří Halbrštát
Dobrý den, cílem politiků celého světa je upravovat metodiku výpočtu nezaměstnanosti tak, aby výsledek byl co nejnižší.
Čtenářský dotaz
Dobry den,chci se zeptat jestli vase spolecnost dela pro Skodu Mlada Boleslav?a dale me zajima proc se tam strida tolik zamestnancu?nechci se radeji vyjadrovat k chovani koordinatoru ke zamestnancum.
Jiří Halbrštát
Dobrý den, Ano, společnost Manpower je stále dodavatelem služby master vendor pro Škoda Auto a.s.. Počet zaměstnanců se ve Škoda Auto se řídí objednávkou uživatele, která reaguje na požadavky výroby.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak zvýšit šance na úspěšné získání zaměstnání, mám VŠ, mluvím třemi jazyky, praxi mám jen při studiu (promovala jsem letos v létě) Jednalo se o hlavní pracovní poměr, který ovšem nekorespondoval s mým zaměřením. Chtěla bych zaměstnání, kvůli kterému jsem studovala a ne jenom pořád samé náhražky... Předem Děkuji za odpověď!
Jiří Halbrštát
Dobrý den. Pokud je vaše specializace velmi vyhraněná a nabídek je v tomto oboru málo, může být řešením buď nastoupit sice v oboru, ale přechodně na nižší pozici nebo na zkrácený úvazek, případně nabídnout zaměstnavateli, aby vás na zkoušku angažoval (třeba na měsíc) za sníženou mzdu a že se ho pokusíte přesvědčit o svých kvalitách.
Čtenářský dotaz
Nezačíná se institut zaměstnance přežívat? Není čas, aby ho nahradili jiné alternativní formy spolupráce mezi lidm,i obdobně jako se přežilo otrokářství nebo nevolnictví. Svého času se nabízel např. Švarcsystém jako alternativa jen bylo třeba upravit odvody a zdanění namísto toho byl komplet zakázán, není to škoda? Mzda není z hlediska DPH daňově uznatelný náklad, přesto že zaměstnanci dostávají mzdu v takové výši, aby mohli nakupovat včetně DPH. Pro zaměstnavatele je pak výhodnější využít např práce robotů u nichž si ono DPH uplatní. Zaměstnanci jsou takto znevýhodňováni (dokonce i ti kteří by podle výše příjmu měli být ze zákona plátci DPH povinně), nemělo by se uvažovat o tom, aby se umožnilo mzdu uznávat jako daňově uznatelný náklad? Zaměstnavatelé by pak měli větší oběm prostředků pro mzdy.
Jiří Halbrštát
Lidé potřebují jistotu a firmy flexibilitu. Najít správný balanc je těžký politický úkol. Přežitý je především "vojenský" způsob řízení zaměstnanců. Vyhráno má firma, která nastaví organizaci a kulturu tak, že zaměstnanci sdílejí její vize a cíle, cítí, že na nich záleží, uvědomují si svůj podíl na úspěchu firmy a pracují tak, jako by firma byla jejich.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru