Trh práce v České republice čeká další zhoršení. Téměř desetina zaměstnavatelů v Česku totiž v dalším čtvrtletí očekává, že ve svém podniku budou muset snížit počet pracovních míst. Vyplývá to z Indexu trhu práce pro 1. čtvrtletí roku 2012 agentury Manpower.

„Vlna optimismu českých zaměstnavatelů, která v oblasti náboru nových zaměstnanců panovala posledních 6 měsíců, se pomalu změnila v opatrnost. Tento posun je přímým důsledkem negativních zpráv o ekonomice v eurozóně a hrozbě potenciální nové krize," říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

Zaměstnavatelé po zkušenostech z minulých let reagují více flexibilně na stávající situaci, stále se snaží zefektivňovat svou produkci při stále menším počtu zaměstnanců,“ dodává.

Z Indexu trhu práce vyplývá, že 5 procent ze 750 dotázaných zaměstnavatelů očekává navýšení počtu pracovních sil, 9 % očekává pokles, 85 % neplánuje v pčtu pracovních sil změny a 1 % zaměstnavatelů neví, jak se u nich situace bude vyvíjet. Čistý index trhu práce tak se tak pro první čtvrtletí příštího roku dostal na zápornou hodnotu - 4 %.

Tabulka: Čistý index trhu práce 1Q 2012

Index trhu práce 1Q 2012 od agentury Manpower.

Zdroj: Manpower

Většina odvětví bude propouštět

Pokud se na náborové plány zaměstnavatelů podíváme podle sektorů, zjistíme, že nejhorší situace bude ve zpracovatelském průmyslu. Čistý index trhu práce pro tento obor totiž mezičtvrtletně poklesl o 18 procentních bodů na hodnotu - 8 %. V těsném závěsu za zpracovatelským průmyslem se pak drží obor doprava, skladování a komunicace a ubytování a stravování.

Na druhé straně zemědělství očekává velkou potřebu nových pracovních sil. Čistý index trhu práce pro tento sektor činí + 12 %. Z grafu níže je patrné, že všechny sledované obory kromě zemědělství očekávají nižší potřebu pracovních sil.

Graf: Index trhu práce podle jednotlivých odvětví

Index trhu práce dle oborů - Manpower

Zdroj: Manpower

ON-LINE ROZHOVOR

 Do Česka se opět valí další vlna propouštění, které zasáhne téměř všechny obory. Jak velké bude a co nás v prvních měsících příštího roku čeká?

Ptejte se už teď Jiřího Halbrštáta z agentury práce Manpower. Odpovídat v on-line rozhovoru začne dnes od 14:00.

DOTAZY POKLÁDEJTE UŽ TEĎ ZDE

Řecko a Maďarsko na chvostu

V regionu Evropa, Střední východ a Afrika (EMEA) bylo osloveno více než 19 500 zaměstnavatelů z 23 zemí
za účelem sledování jejich náborových plánů pro první čtvrtletí 2012. Přestože zaměstnavatelé předpovídají pozitivní náborové aktivity ve 13 z 23 sledovaných zemí, jejich očekávání jsou v porovnání s minulými třemi měsíci slabší v 18 zemích a v meziročním srovnáni ve 12 zemích.

Nejsilnější náborové plány předpovídá Turecko, Izrael, Německo, Norsko a Švédsko. Nejslabší náborové prostředí opět očekává Řecko, kde je Index stále negativní už po dobu 7 následných čtvrtletí. Velmi špatnou situaci trhu práce hlásí také Maďarsko. Negativní náborové plány také předpovídají zaměstnavatelé v Itálii, Španělsku, České republice, Irsku.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


V rámci projektu Manpower Index trhu práce pro 1. kvartál roku 2012 byli osloveni zaměstnavatelé reprezentativního vzorku 750 zaměstnanců v České republice a byla jim položena stejná otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v prvním čtvrtletí 2012 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Hospodářská komora: Mzdy se zvyšovat většinou nebudou

Téměř dvě třetiny podniků neplánují od Nového roku zvyšovat mzdy svým zaměstnancům. Přidat jim chystá 15 procent podniků, nejčastěji v rozmezí od dvou do pěti procent. Na 13. plat nebo jiné mimořádné bonusy se mohou těšit zaměstnanci jen zhruba pětiny firem. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 774 členskými firmami na začátku prosince uskutečnila Hospodářská komora.

"S tím, jak se stále nedaří najít cestu z dluhové krize v eurozóně a jak se hospodářské problémy mění v problémy politické, rostou i obavy tuzemských podnikatelů. Jakékoliv předpovědi budoucího vývoje jsou nyní velmi ošidné a firmy se proto nyní racionálně připravují na další zhoršování situace. Omezují investice, šetří a jsou opatrné při nabírání nových zaměstnanců. Existuje totiž reálné riziko, že se česká ekonomika dostane do vážných problémů," uvedl prezident komory Petr Kužel.