Odvolací Vrchní soud v Praze se v pondělí začal zabývat případem architekta Marka Řičáře, jenž se nyní jmenuje Josef Marek. Pražský městský soud mu loni v říjnu vyměřil za dotační podvod za 15,5 milionu korun a za praní špinavých peněz sedmiletý trest vězení.

Řičář, který stál na začátku mediálně známé kauzy Budišov a rozpoutal ji podle všeho proto, aby zakryl právě tento údajný podvod, se domáhá zproštění obžaloby. Podle státního zástupce Borise Havla by mělo být jeho odvolání zamítnuto.

Vrchní soud rozhodne ve středu.

Odvolací řízení se týká i Václava Víta, kterému městský soud uložil za praní špinavých peněz osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Vít trvá na své nevině, Havel v pondělí navrhl i jeho odvolání zamítnout.

Plán na vylákání dotace 15,5 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které stojí v pozadí Řičářova případu, vymysleli podle městského soudu vymysleli tři lidé. V první řadě sám Řičář, bývalý šéf obecně prospěšné společnosti Bono Publico (BP) a bývalý jednatel společnosti Atelier Habitat.

Dalším autorem plánu byl Josef Kamenský, bývalý předseda Sdružení obcí Podještědí (SOP) a třetím mužem Jiří Bažant, někdejší člen správní rady BP, bývalý koordinátor projektů v Atelier Habitat a jednatel společnosti Synergie na přelomu let 2004 a 2005.

Podle prvoinstančního verdiktu ho zrealizovali v roce 2005.

Poslední případ

Bažant a bývalý manažer společnosti BP a někdejší pracovník Krajského úřadu v Liberci Vít se poté podle městského soudu podíleli na praní získaných peněz. Finance prý přitom putovaly do rukou Řičáře nebo na účty společností, které ovládal.

Prvoinstanční senát loni rozhodl i o tom, že Řičářův majetek má propadnout státu, a uložil muži také pětiletý zákaz výkonu funkce statutárního orgánu a prokuristy ve společnostech zabývajících se projektovou činností.

Stejných trestných činů jako Řičář se podle městského soudu dopustil i Jiří Bažant, který dostal nepravomocně pětiletý trest vězení. Protože je nyní Bažant bez advokáta, vrchní soud vyloučil jeho odvolání k samostatnému projednání.

Josef Kamenský se proti loňskému rozsudku, kterým dostal za dotační podvod tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let, neodvolal, v jeho případě je již verdikt pravomocný.

Vše bylo transparentní, tvrdí podezřelý

Ústředním bodem případu je dotace ve výši 15,5 milionu korun, která měla být podle žádosti na zpracování dokumentace k projektu Bono Publico Čechy, jehož náklady měly dosáhnout 311 milionů korun. Podle Řičáře šlo mimo jiné o vybudování multimediálních komunikačních center v regionech.

Podle loňského verdiktu však SOP nemělo zajištěny potřebné peníze na financování projektu a obvinění MMR předložili nepravdivé podklady.

Přes 15 milionů korun tak ministerstvo podle spisu poslalo na účet žadatele - SOP. Žádosti o dotace a další dokumenty podle městského soudu zpracovával Bažant podle pokynů Řičáře.

Řičář i Bažant v minulosti před soudem popírali, že by neměli v úmyslu projekt nikdy realizovat. Vše bylo podle nich legální a transparentní a MMR mělo o všem dostatek informací. Totéž tvrdila Řičářova advokátka i v pondělí. Její klient podobně jako v minulosti řekl, že se cítí zcela nevinen.

Bizarní příběh korunního svědka: Podvedl stát, ten jej nadále chrání - čtěte ZDE

Finance pak byly podle loňského verdiktu převedeny na účet BP, odkud část peněz Řičář vybral nebo dále převáděl, například na účty společností Atelier Habitat nebo Synergie.

Firmu Synergie sice tehdy vlastnil Bažant, Řičářovi, od něhož ji převzal, však podle žalobce umožnil neomezený přístup k jejímu bankovnímu účtu.

Část peněz, 1,1 milionu korun, Řičář podle spisu převedl i na účet Víta, který podle městského soudu většinu z nich vybral a předal Řičářovi.

Kauza Budišov: Jourová 3,5 milionu nezíská. Stát jí vyplatí jako náhradu zlomek peněz - čtěte ZDE

Státní zástupce Boris Havel v pondělí znovu upozornil na to, že se MMR nepřipojilo k trestnímu řízení jako poškozená strana a soud tak nemohl rozhodnout o tom, že muži mají státu nahradit milionovou škodu. Údajně s odůvodněním, že peníze vymáhá po SOP finanční úřad, s příslušenstvím prý již suma činí zhruba 30 milionů.

Podle Havla jde o chybný postup, protože obce jsou chudé a za jednání Řičáře a spol. nemohou. Jedenáct obcí je nyní na pokraji bankrotu, uvedl Havel. Nad postupem MMR se loni pozastavil i pražský městský soud.