Otevření nového úseku dálnice D8 z Lovosic pod kopce Českého středohoří se zřejmě zdrží. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má problémy s dokumentací k mostu nad obcí Vchynice a asi včas nezíská ani povolení pro předčasné užívání stavby. Potvrdila to mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Úsek dlouhý oficiálně 3,7 kilometru se měl řidičům poprvé otevřít 21. prosince.

Jeden ze základních problémů představuje most nad obcí Vchynice. Je celý prakticky "zabalený" do protihlukového tubusu, jenže v zákulisí se už nějakou dobu hovoří o tom, že tubus je kratší, než kolik uváděla stavební dokumentace.

Mluvčí to víceméně potvrdila. "Musíme na něj ještě získat dodatečné stavební povolení," řekla. Kdy se to podaří, zatím ŘSD nechce ani odhadovat. V úterý k celé věci zřejmě vydá tiskovou zprávu.

Původní termín otevření dálnice byl stanoven na 21. prosince; v podstatě jako vánoční dárek řidičům. Ve stejný den před pěti lety otevřelo ŘSD i úsek D8 od Ústí nad Labem na státní hranice. Vápeníková v pondělí připustila, že termín se nejspíš nestihne. "Není to příliš pravděpodobné. Celý úsek je stavebně dokončený, ale musíme vyřešit zbylé administrativní problémy," uvedla.

Problémy podle ní zapříčinilo relativně pozdní vydání všech potřebných povolení; ŘSD je získalo až 4. listopadu a nestihlo vyřídit potřebné změny.

Nový úsek ocení hlavně v Lovosicích

Úsek v táhlém stoupání z Lovosic do kopců má podle ŘSD oficiálně 3,7 kilometru, v dálniční lokalizaci jde o 48. až 52. kilometr. Z větší části vede v trase původní silnice E55, která je kvůli výstavbě už několik let porůznu překládána a objem dopravy stěží zvládá.

Nový úsek by měl odlehčit především dopravě v Lovosicích, která je silně přetížená a často kolabuje. Naposledy se to stalo minulý týden v pátek; kamion najel do kruhového objezdu a ze všech stran se tvořily až sedmikilometrové kolony.

Další úsek v nedohlednu

Celý úsek stál bez DPH zhruba 1,5 miliardy korun a je vůbec poslední stavbou před nejproblematičtějším úsekem přes České středohoří. Ten je dlouhý 12,7 kilometru a stále čeká na vydání sjednoceného stavebního povolení. Jeho stavba se protahuje už čtvrtým rokem a k dokončení je potřeba 30 měsíců stavebních prací.

"Teplická" dálnice D8 má spojit Prahu s půlmilionovou podkrušnohorskou aglomerací a dál se severní částí Německa, ale dokončena stále není, přestože se staví už od 90. let. Doprava je mezitím vedena po objízdných trasách směrem na Teplice a Ústí nad Labem.

Podle loňského sčítání dopravy jezdilo po první trase asi 8500 aut denně, po druhé 10.000. V Česku přitom při 10.000 aut za den často požadují kraje stavbu dálnice. Podobný počet jezdí denně například po méně frekventovaných úsecích silnice Praha - České Budějovice.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru