Na nedělní aukci v pražské síni Meissner-Neumann našel nového majitele olej Emila Filly Zátiší s konvicí, který se vydražil za 1,4 milionu korun. Šlo o nejvyšší částku na celé aukci.

Zájem byl překvapivě i o čiré sklo z 19. století. Sklenice s řezanými motivy byly vydraženy za sumy několikanásobně převyšující jejich vyvolávací ceny, řekl za aukční síň Jan Neumann.

Na aukci se vydražilo cca 70 procent děl z 900 položek, například stovka zbraní. S připočtením přirážky se tu protočila díla za celkem 9,4 milionu korun.

"Největším překvapením bylo určitě čiré sklo," uvedl Neumann. Jedna ze sklenic z dílny rytce Hieronyma Hackela s vyvolávací cenou 19.000 korun byla nakonec novému majiteli na sále přiklepnuta za 85.000 korun.

Sběratelé nevyužili příležitosti k zakoupení unikátních kusů z obsáhlého souboru zbraní a zbroje z 15. až 17. století.

Podobný soubor doposud v českém aukčním prostředí nikdy v nabídce nebyl, nakonec se ale prodalo jen několik drobnějších kusů, uvedl Neumann.

Neprodal se ani bronzový model nejznámější práce sochaře Otakara Švece Sluneční paprsek z roku 1924, který vstupoval do aukce s vyvolávací cenou 600.000 korun.

Švecova bronzová socha motocyklisty je vystavena ve stálé expozici Národní galerie v Praze, ve Veletržním paláci.

Související