Cesta, kterou se vydá česká ekonomika v příštím roce, bude do značné míry záviset na rozuzlení dluhové krize v eurozóně.

Ekonomický růst ČR by se měl podle trojice aktuálních scénářů Patria Finance pohybovat mezi mírným růstem a skoro 5% propadem.

Hlavní ekonom David Marek si však s ohledem na neodhadnutelné náklady případného rozpadu eurozóny dokáže představit i opravdu krizový scénář, v němž by českou ekonomiku napřesrok čekal pokles o více než 8 procent.

 

Základní scénář Patria Finance pro příští rok počítá s tím, že problémy eurozóny budou vyřešeny důvěryhodně a rychle, poklesnou rizikové prémie na finančních trzích a dojde k postupné konsolidaci členských zemí.

Eurozóna by v tomto scénáři stagnovala, což by pro českou ekonomiku znamenalo zpomalení růstu na 0,3 procenta, růst nezaměstnanosti z listopadových 8 procent na 8,5 procenta zvýšení inflace a vládního zadlužení.

Druhý scénář s všeříkajícím názvem "Mírná recese" počítá pro příští rok se s poklesem HDP eurozóny o 3 procenta, což by již stáhlo do negativního teritoria i naši ekonomiku.

Patria Finance v tomto scénáři počítá s poklesem českého HDP o 2,2 procenta, růstem nezaměstnanosti na 9 procent a inflace na 2,5 procenta. Výraznější by bylo také zadlužování ČR.

Alternativa "Hlubší krize" pro příští rok předpokládá pokles HDP v eurozóně o 6 procent, který by pro český HDP znamenal 4,7% propad. Nezaměstnanost by v nejhorším z trojice oficiálních scénářů Patria Finance v roce 2012 dosáhla 9,6 procenta a vládní zadlužení by narostlo až na 48 procent HDP.

Prognóza Patria Finance pro českou ekonomiku v roce 2012

  Růst/pokles HDP ČR Nezaměstnanost na konci roku 2012 Průměrná míra inflace Schodek vládního sektoru Dluh vládního sektoru
Základní scénář
(stagnace HDP v eurozóně)
0,3% 8,5% 3,3% 133 mld. Kč, 3,5 % HDP 43% HDP
Alternativa Mírná recese
(HDP v eurozóně -3 %)
-2,2% 9,0% 2,5% 176 mld. Kč, 4,7 % HDP 45% HDP
Alternativa Hlubší recese
(HDP v eurozóně -6 %)
-4,7% 9,6% 0,8% 214 mld. Kč, 5,9 % HDP 48 % HDP

David Marek nastínil i ještě černější vizi. V případě rozpadu eurozóny, krachu některých zemí platících eurem a krize finančního sektoru by česká ekonomika podle hlavního ekonoma Patria Finance poklesla o více než 8 procent a čelila by deflaci a nezaměstnanosti přesahující 10 procent.

Vládní dluh by v takovém případě překročil podle Marka v poměru k HDP 55 procent. "Hranice 50 až 60 procent je již pro ekonomiku typu ČR nebezpečná hranice. V případě vyspělých ekonomik je to 90 procent," řekl David Marek s tím, že důvodem je fakt, že výnosy státních dluhopisů obvykle reagují na výši dluhu a úroky následně rostou více než proporcionálně.

Nastíněný scénář podle Davida Marka vyžaduje již velkou míru fantazie, ale stále prý patří k těm umírněnějším. "Lze totiž vymyslet vyloženě katastrofické scénáře, ale i scénáře, podle kterých proběhne vše hladce," uzavřel ekonom.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru