Mezi ruskými a českými subjekty byly dnes za přítomnosti ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a jeho českého protějšku Václava Klause podepsány kontrakty za zhruba 2,15 miliardy eur (54,3 miliardy korun). Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu.

Půjde o kontrakty hlavně v infrastruktuře, energetice, ale i výstavbě výrobních závodů. Nejvýznamnější jsou smlouva o výstavbě železnice na Urale či smlouva společnosti Alvel na dodávky jaderného paliva. Česko také během návštěvy prezidenta Medveděva podepsalo mimo jiné deklaraci, podle které se stane oficiálním partnerem v modernizaci ruské ekonomiky

Jedním z hlavních důvodů Medveděvovy návštěvy je i jednání o nabídce ruské strany na dostavbu Temelína. Prezident Václav Klaus v projevu ubezpečil Medveděva, že dodavatel dostavby jaderné elektrárny Temelín bude vybrán transparentně. Rusové podle něj nabízejí nejvyšší podíl českých subdodavatelů.

"Obě strany k tématu přistupují racionálně. Je chyba dávat tématu neekonomický rozměr. Máme zájem, aby výběr byl maximálně férový a transparentní, " řekl Klaus.

Vztah Česko - Rusko
Hlavní téma: Temelín

Při návštěvě Dmitrije Medveděva v Česku nemohlo dojít na vynechání tématu "Dostavba Temelína."

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi, vedle rusko-českého konsorcia firem Atomstrojexport, Škoda JS a Gidropress se soutěže účastní také americký Westinghouse a francouzská Areva.

Medveděv: "Je to pro nás zajímavý projekt, přáli bychom si, abychom se ho mohli účastnit. Budeme se samozřejmě účastnit tendru," uvedl Medveděv. Také podle něj ruská nabídka předpokládá aktivnější účast českých firem pro subdodavatelské práce. Ruský prezident počítá s tím, že do výběru nezasáhne tlak zvenčí, "ať už by přicházel odkudkoli".

Případné vítězství rusko-českého konsorcia firem Atomstrojexport, Škoda JS a Gidropress v dostavbě Temelína přinese podle ruské strany českým podnikům zakázky za čtyři až pět miliard eur (100 až 125 miliard korun). Zároveň by realizace dostavby Temelína těmito společnostmi umožnila ve spolupráci s českým průmyslem vytvořit víc než 10.000 nových pracovních míst v České republice, řekl koncem října novinářům Sergej Kirijenko, šéf ruské jaderné společnosti Rosatom, jehož součástí je Atomstrojexport.

Obří kontrakt na Urale

Železnici na Urale postaví české firmy pod vedením brněnské OHL ŽS. Objem kontraktu je více než 1,5 miliardy eur (skoro 40 miliard korun). Jde tak o jeden z největších zahraničních kontraktů posledních let.

Začátek stavby zhruba 390 kilometrů železniční tratě je plánován na rok 2012, její dokončení v roce 2015. Zároveň byla podepsána dohoda Českou exportní bankou o strategickém financování projektu.

Česká společnost Alta Invest uzavřela s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel smlouvu o vzniku nové firmy Alvel. Sídlo bude mít společnost v ČR a má poskytovat služby související s dodávkami palivových článků na evropský trh.

Alta podepsala také kontrakt se společností Uralmetanolgroup na výstavbu závodu na výrobu metanolu v Nižním Tagilu. Stavba bude zahájena v příštím roce, závod má být hotový o tři roky později. Brněnská společnost Královopolská Ria a GK Gazenergostroj dále podepsaly smlouvu na výstavbu paroplynové elektrárny o výkonu 367 megawatt v Soči, kde se v roce 2014 bude konat zimní olympiáda.

Memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci uzavřely společnosti Plynostav Pardubice holding a ruský Strojtransgaz, který v ČR staví plynovod Gazela. Dohoda je zaměřena na další spolupráci při realizaci dlouhodobých projektů na výstavbu energetických objektů.

Mnohamiliardovou zakázku na severním Urale získala otrokovická firma PSG. Postaví paroplynovou elektrárnu u města Salechard, kterým prochází severní polární kruh. Úvěr poskytne Česká exportní banka, pojištění státní společnost Egap. Celkově jde o projekt za více než deset miliard korun, dodávky a služby PSG by podle deníku E15 měly představovat kolem 8,5 miliardy.

Královopolská RIA získala v ruském Kudepste-Soči zakázku na výstavbu paroplynové elektrárny. Podle informací Mladé fronty Dnes hodnota zakázky činí téměř deset miliard korun. Elektrárna "na klíč" musí být připojena k síti nejpozději na přelomu listopadu a prosince 2013, jinak by nebyl zajištěn dostatečný zdroj energie pro pořádání olympijských her.

Spolupráce komor

Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel a prezident Obchodně průmyslové komory Ruské federace Sergej Katyrin podepsali dohodu o spolupráci mezi oběma komorami.

"Tato dohoda výrazně podpoří rozvoj česko-ruských obchodních vztahů a napomůže odstranit stávající překážky bránící vzájemné obchodní výměně," sdělil Kužel.

Názor Julie Hrstkové

Přicházím s nabídkou kvalitních ekonomických vztahů, vzkazuje v rámci své návštěvy ruský prezident Medveděv. Smlouva na opravu ruských vrtulníků doprovázená "rozsáhlou spoluprací v obchodu, ekonomice, vědě i kultuře" je v podstatě jen předskokanem: cílem je získat kontrakt na dostavbu Temelína.

Celý komentář Julie Hrstkové ZDE

HK bude podle dohody podporovat přístup ruských podnikatelů na trhy EU a Obchodně průmyslová komora Ruské federace zase naopak podpoří přístup českých podnikatelů na ruský trh.

Podle MPO jsou dnes podepsané projekty v různém stadiu zajištění z finančního i technického hlediska. U některých projektů si účastníci ještě musí vyjasnit jejich definitivní realizaci, tedy hlavně financování a pojištění, informovalo ministerstvo.

Rusku letos patří v zahraničněobchodním žebříčku Česka šesté místo. Vzájemný obrat za leden až říjen podle včerejší zprávy ČSÚ meziročně stoupl téměř o pětinu na 188,7 miliardy korun.

Mezi desítkou největších odběratelů českého zboží letos nejrychleji roste export do Ruska. Meziročně stoupl o více než 35 procent na 72,3 miliardy korun, což jsou tři procenta celkového exportu. Zdejší firmy ruským zákazníkům za 10 měsíců dodaly více než za celý minulý rok, kdy to bylo 67,3 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru