Průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 1,7 procenta, což představuje zrychlení po zářijovém revidovaném růstu o 1,6 procenta. K růstu opět nejvíce přispěla výroba motorových vozidel.

V porovnání s předchozím měsícem byla produkce v průmyslu po očištění od sezonních vlivů vyšší o 0,1 procenta, uvedl ve středu Český statistický úřad. Hodnota nových zakázek vzrostla meziročně o 2,1 procenta.

,,Průmysl jako dosavadní tahoun české ekonomiky ubírá na tempu s tím, jak zpomaluje zahraniční poptávka. O tu domácí se opírat nemůže, protože ta klesá nepřetržitě už půl roku," zhodnotil vývoj analytik ČSOB Petr Dufek.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která nejvíce přispěla k meziročnímu růstu říjnové produkce, vzrostla o 16,6 procenta. Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků meziročně stoupla o tři procenta a výroba elektrických zařízení se zvýšila o 3,4 procenta.

Průmyslová produkce naopak nejvíce klesla ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, a to o 17,2 procenta. Výroba potravinářských výrobků se snížila o 6,7 procenta a výroba chemických látek, chemických přípravků o devět procent.

,,Lze očekávat, že zahraniční zakázky budou dále  decelerovat, tak jak se budou ekonomiky evropských států propadat do recese. V nejbližších měsících se tak průmyslová produkce dostane do záporných čísel. Otázka již není, zda se tak stane, ale na jak dlouho to bude," napsal analytik AKCENTY Miroslav Novák.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Stavebnictví stále v problémech

České stavebnictví v říjnu meziročně prohloubilo propad na osm procent po zářijovém revidovaném poklesu o 7,1 procenta.

Počet zahájených bytů v říjnu vzrostl meziročně o 21,2 procenta. Počet dokončených bytů naopak meziročně poklesl o 16,9 procenta. Oznámil to také Český statistický úřad.

Počet vydaných stavebních povolení se v letošním říjnu meziročně zvýšil o 1,8 procenta, stavební úřady jich vydaly 9552. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 26,4 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesla o 34,2 procenta.

,,Orientační hodnota klesla téměř ve všech směrech výstavby, a to zejména na nové výstavbě. K poklesu nejvíce přispěly stavby na ochranu životního prostředí, jejichž orientační hodnota byla před rokem na svém vrcholu v důsledku masivního povolování fotovoltaických elektráren," uvedl ČSÚ.

Meziročně vzrostla pouze orientační hodnota staveb bytových.

,,Stavebnictví si stále ještě hledá své dno a nejspíše v tom bude pokračovat i v roce 2012. Očekávaný útlum ekonomiky ještě ztenčí zakázky z privátní a nakonec i veřejné sféry, která v důsledku úspor bude dále krátit své investice. Nadějí jsou snad jen peníze z EU, které ovšem ČR neumí příliš dobře čerpat," uzavřel Dufek.