Úbytek počtu cestujících u Českých aerolinií se v říjnu dál prohloubil a meziročně jich společnost přepravila o 14,3 procenta méně. Uvádí se to v údajích Asociace evropských aerolinií (AEA), podle nichž ČSA za říjen přepravily 368.200 lidí. V září se počet cestujících ČSA snížil o 10,6 procenta a za prvních deset měsíců roku pokles činí 5,7 procenta.

V říjnu tempo poklesu cestujících výrazně překročilo rychlost snižování přepravních kapacit ČSA, které klesly meziročním tempem 4,1 procenta, uvádějí údaje AEA. Za období od ledna do října jsou ale oba ukazatele v souladu, protože kapacity klesly o 5,2 procenta a míra jejich využití dokonce stoupla mírným tempem 0,2 procentního bodu.

Úbytek pasažérů ČSA z velké části souvisí s redukcí nejméně rentabilních linek a zmenšováním flotily v rámci restrukturalizačního plánu. ČSA se v roce 2009 ocitly kvůli vysoké ztrátě před hrozbou krachu. Po nástupu nového prezidenta Miroslava Dvořáka a výrazném osekání nákladů se ztráta loni díky omezování sítě linek a propouštění prudce snížila.

Větší pokles počtu cestujících než ČSA v říjnu zaznamenaly mezi členskými aerolinkami AEA jen kyperské Cyprus Airway (-24,3 procenta) a španělská Iberia (-15,8 procenta).

Cestujících u všech členů AEA přitom za říjen přibylo o 3,6 procenta, kapacity přepravy ale vzrostly dvojnásobným tempem, takže jejich využití v celé Evropě kleslo o 1,5 procentního bodu. Totéž platí pro celý rok do října, kdy AEA u klíčového indikátoru využití kapacit vykazuje pokles o 0,8 procentního bodu proti mírnému zlepšení u ČSA.

České aerolinie v sobotu plně obnovily provoz, který v předchozích dvou dnech narušil protest pilotů. Ti v pátek ukončili první fázi protestu, při níž odmítali létat kvůli údajně špatné situaci podniku a plánům jeho prodeje.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru