Česká ekonomika v příštím roce poroste v průměru o 0,8 procenta, vyplývá z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz tuzemských i mezinárodních odborných institucí.

V roce 2013 by měla ekonomika růst o 2,1 procenta. V roce 2014 by měl ekonomický růst podle prognózy na 2,3 procenta. Letos instituce očekávají růst hrubého domácího produktu o 1,9 procenta.

Průměrná míra inflace by měla příští rok kvůli zvýšení snížené sazby DPH stoupnout až ke třem procentům. Letos i v letech 2013 a 2014 by se podle odhadu měla pohybovat kolem dvouprocentního inflačního cíle České národní banky.

Podle průzkumu bude růst mezd vyšší než inflace

Mzdy a platy by měly v letošním roce nominálně stoupnout o 2,5 procenta. Růst mezd úřad předpovídá až na 3,9 procenta v roce 2014. Míra nezaměstnanosti by měla letos podle výběrového šetření pracovních sil činit 6,8 procenta a v příštích letech by se neměla výrazněji menit.

Průzkum prognóz pořádá ministerstvo financí od roku 1996, a to dvakrát ročně. Cílem je získat představu o názorech odborné ekonomické veřejnosti na předpokládaný vývoj ekonomiky.

Výsledky jsou průsečíkem prognóz tří ministerstev, bank, ekonomických škol, think-tanků i mezinárodních institucí jako MMF, OECD a Evropské Komise.

Další průzkum uskuteční ministerstvo financí v dubnu 2012.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru