Spojené státy mají letos namířeno k tomu, stát se poprvé po 62 letech čistým vývozcem pohonných hmot a dalších ropných produktů.

Může za to kombinace rostoucí poptávky na rozvíjejících se trzích a stagnující domácí hospodářská aktivita. Informoval o tom deník The Wall Street Journal.

Podle údajů amerických úřadů Spojené státy vyvezly za prvních devět měsíců letošního roku 753,4 milionu barelů různých ropných produktů, benzinem počínaje a leteckým palivem konče. V opačném směru do USA proudilo 689,4 milionu barelů těchto produktů.

Jde přitom o významnou změnu, protože země desetiletí patřila k nenasytným spotřebitelům energie. Pro své automobily a továrny dovážela nejen obří množství surové ropy z Blízkého východu, ale i rafinovaných paliv z Evropy, Latinské Ameriky a odjinud. Ještě v roce 2005 dovážely Spojené státy o téměř 900 milionů barelů ropných produktů více, než vyvážely.

Dalších deset let klid

Schodek "ropné" bilance se pak ale začal snižovat až loni na podzim zcela zmizel. Podle analytiků navíc zemi nálepka čistého vývozce nějaký čas vydrží.

"Vypadá to jako trend, který bude trvat zbytek desetiletí," uvedl Dave Ernsberger z analytické firmy Platts. "Podle vžitého názoru jsou USA velkou černou dírou pohlcující energii z celého světa. Tohle ale mění rozložení sil," dodal.

Nové údaje nicméně neznamenají, že by se Spojené státy stávaly energeticky nezávislými. Nadále jsou největším světovým dovozcem surové ropy, které v současnosti potřebují devět milionů barelů denně.

Sílící pozice čistého vývozce ale zemi dává větší vliv na globálním trhu s energiemi, podotkl The Wall Street Journal.

Nárůst exportu je podle analytika Eda Morseho ze společnosti Citigroup součástí "transformace energetického systému". "Je to začátek procesu, který bude pokračovat v příští dekádě a namíří nás k energetické nezávislosti," uvedl.

Dodavatel zbytku světa

Spojené státy by se tak mohly stát důležitým dodavatelem různých typů energie zbytku světa, což bylo kdysi prakticky nepředstavitelné. Společnosti jako Exxon Mobil například chtějí zkapalňovat bohaté zásoby přírodního plynu a vyvážet. USA také exportují velké množství uhlí.

Zákazníky jsou především rozvíjející se ekonomiky, které zažívají silný hospodářský růst, a je tak v nich vysoká poptávka. Důležitými zákazníky jsou například Mexiko a Brazílie, ale i Argentina a Peru.

Spojené státy byly čistým vývozcem ropných produktů až do roku 1949. Vývoz kulminoval na hodnotě 126 milionů barelů v roce 1944. Pak se země stala čistým dovozcem a její závislost na zahraničních dodávkách rychle rostla.

V roce 1973 dovoz zaznamenal vrchol, když přesáhl jednu miliardu barelů. V 80. a 90. letech minulého století začal import ropných produktů klesat, v uplynulé dekádě opět rostl. V poslední době se trend zvrátil.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru