Existence a aktivity velkých podniků všeho druhu jsou v naší zemi odjakživa předmětem kritiky, což je jedním z mnoha tuzemských názorových specifik. Zatímco ve vyspělém světě se expanze kohokoli na příslušném trhu, je-li vedena v duchu fair play, velmi oceňuje, u nás je takový postup odsuzován.

Rovněž naše skupina Agrofert bývá často osočována z takzvané "agrofertizace venkova", jejímž důsledkem má být likvidace života na vesnici (nutno říci že neprávem, neboť náš podíl na celkové obhospodařované půdě je zcela marginální). Celý svět přitom minimálně posledních několik desítek let spěje ke koncentraci výrobních a obchodních kapacit. Je tedy iluzorní domnívat se, že se takový proces nedotkne Česka.

Velcí pomáhají všem

Existence oborových lídrů je přitom obvykle prospěšná pro celý příslušný obor. Dokazují to nesčetné zahraniční zkušenosti, a samozřejmě i zkušenosti z České republiky (například v pivovarství Plzeňský Prazdroj). Je totiž evidentní, že silné oborové subjekty zpřehledňují situaci na trhu, jsou silnějším partnerem například při vyjednávání podmínek při uplatnění tuzemské potravinářské produkce v maloobchodních sítích a jejich existence je tedy prospěšná pro všechny.

Potřebnost oborových lídrů se navíc zvyšuje v době ekonomických krizí a problémů. V době takzvané mléčné krize o tom při návštěvě Česka mluvila například bývalá eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer Boelová, podle které byly nejmenší problémy na trhu s mlékem v těch zemích, kde existovaly koncentrované kapacity.

Naše společnost by si tak měla konečně uvědomit, že Česko je součástí celoevropského obchodního a výrobního prostoru, a poměřovat velikost našich podniků minimálně právě tímto prostorem. V opačném případě bude v naší zemi působit příliš mnoho malých podniků, které nebudou mít oproti firmám v jiných zemích, a zejména nadnárodním subjektům, žádnou šanci.

Jaroslav Faltýnek
člen představenstva Agrofert Holding

Související