Do státního podniku Lesy ČR míří právník Pavel Škvára, jeden z nejbližších spolupracovníků ministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Podle informací týdeníku Ekonom z dobře informovaných zdrojů blízkých ministrovi by Škvára měl být jmenován správním ředitelem této státní firmy, která obhospodařuje zhruba dvě třetiny českých lesů. „Funkce se ujme v pondělí,“ uvádí zmíněný zdroj.

„Je to pravda, už je tu pro něj připravena i audina,“ říká jiný zdroj, pracující přímo v podniku Lesy ČR.

Funkce správního ředitele byla dlouhé měsíce neobsazena, ale ve firmě je již tradičně pokládána za klíčovou a také za určitý předstupeň k funkci generálního ředitele (i nynější generální ředitel Svatopluk Sýkora začínal ve státním podniku jako správní ředitel). Týdeník Ekonom požádal o vyjádření k celé věci jak ministra Bendla, tak ředitele Sýkoru. Ani jeden z nich zatím na otázku nereagoval.

Muž s vazbou na lobbistu Rittiga

Pavel Škvára úzce spolupracoval s Petrem Bendlem již v době, kdy řídil ministerstvo dopravy (tam byl Škvára náměstkem).  Posléze našel uplatnění ve Správě státních hmotných rezerv, bylo to v časech, kdy byla tato instituce pod nadvládou ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS).

Po nedávném nástupu Petra Bendla do resortu zemědělství přešel s ním a začal řídit jeho ministerský kabinet. Předpokládalo se ale, že časem získá funkci náměstka. To se ale nestalo. Škvára je stejně jako Bendl řazen do okruhu lidí, kteří mají velmi blízko k vlivnému pražskému lobbistovi Ivo Rittigovi. 

Jiří Pšenička, týdeník Ekonom

banner 2
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru