Policie chce obvinit exministra obrany Martina Bartáka a také zbrojaře Michala Smrže z korupce při miliardovém nákupu nákladních automobilů Tatra pro českou armádu.

Dřívější spekulace o tom, že jde právě o tyto dva muže, potvrdily server iDnes.cz a Česká televize.

"Prověřování speciálního týmu Tatra skončilo. Zatím jsme nikoho neobvinili, ale na základě pověření ze strany státního zastupitelství chystáme obvinění proti dvěma osobám," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Barták v prohlášení uvedl, že mu o případném obvinění zatím není nic známo.

Bartáka se zastal i bývalý premiér Mirek Topolánek. "Obviněný Barták je nesmysl, to už můžou stíhat i mě. Je to blbost, korupce je na straně Američanů, informace o tom jsme měli na stole," řekl Hospodářským novinám Topolánek.

Jako první se do hledáčku policie dostal právě on. Později experti na finanční kriminalitu začali prověřovat i představitele společnosti Praga Petra Ptáčka a podnikatele zajišťující zbrojní zakázky Smrže.

"Týká se to období, kdy byl Martin Barták prvním náměstkem na ministerstvu obrany za ODS. A jelikož ctím dohody, nebudu si rýpat do koaličního partnera," řekl serveru IHNED.cz ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09, jemuž dělal Barták více než půl roku náměstka poté, co od něj dali ruce pryč jak premiér a předseda ODS Petr Nečas, tak nový ministr obrany Alexandr Vondra.

Martin Barták, politik

Barták: Zasáhla justice

Exministr Barták (na snímku) v prohlášení pro ČTK napsal, že proti případnému trestnímu stíhání se hodlá bránit právní cestou a nejrazantnějším možným způsobem.

"Doložím, že celá záležitost je od začátku výrazně nestandardní a provázena celou řadu účelových pochybení," oznámil někdejší ministr s tím, že se nechce dál nechat očerňovat.

Celá kauza Tatra je podle něj uměle vykonstruovaná a má sloužit především k jeho společenské likvidaci. Má prý důvodné podezření, že v mnoha případech bylo proti němu opakovaně postupováno nezákonně.

"Mám též obrovské pochybnosti o cílených zásazích do případu nadřízenými justičními orgány," dodal Barták.

V Bartákově prohlášení také jeho právník Josef Monsport podotýká, že v celé věci bylo mnoho nestandardních až nezákonných postupů, se kterými se prý za svou dlouholetou praxi nesetkal.

 

Velvyslanec promluvil

Policie se údajnou korupcí zabývá od loňského listopadu. Tehdy bývalý americký velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss Mladé frontě Dnes řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s armádní zakázkou.

To potvrdil i Cabanissův kolega Duncan Sellars, který se rovněž zúčastnil rozhovoru s Bartákem. Ten ale tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost.

V pozadí všeho byl podle ostravského žalobce Dušana Táborského údajně zájem společnosti Praga. S Tatrou spolupracovala jako subdodavatel automobilových dílů – náprav a převodovek. V polovině prosince 2006 Tatra podepsala s ministerstvem obrany smlouvu na dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy Kč.

Vadné součástky

O několik měsíců později ale severomoravská automobilka ukončila kvůli údajně nekvalitním dodávkám dílů spolupráci s Pragou.

"Tatra se subdodavatelem vypověděla smlouvu. Firma se ale cítila ukřivděna a snažila se vrátit do hry," řekl Táborský. Dodal, že Praga mohla na dodávkách Tatry pro armádu vydělat stamiliony korun.

Po ukončení spolupráce se Tatře dodávky armádě začaly zadrhávat. A právě tyto problémy podle Cabanisse měly vyřešit peníze, o kterých prý Barták v USA mluvil.

V této souvislosti manažery Tatry postupně kontaktovali tři lidé. Kromě Bartáka, který o problematické zakázce jednal během oficiální návštěvy USA, i představitel Pragy Ptáček. Třetím podezřelým by pak mohl být majitel zbrojařské firmy MPI Group a Bartákův známý Michal Smrž.

Ten od "někoho vysoce postaveného"

Šéf Tatry Ronald Adams už dříve řekl, že jej navštívil prostředník "někoho vysoce postaveného" a chtěl v souvislosti s nákupem tatrovek pro armádu úplatek pět milionů dolarů. Adams uvedl, že tímto mužem byl právě Smrž.