Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) v pondělí připustil, že by se státní podnik Lesy České republiky (LČR) mohl do roku 2013 přeměnit na akciovou společnost. S návrhem přišel Bendlův předchůdce v úřadě Ivan Fuksa (ODS).

"Nevidím důvod, proč by LČR neměly být do budoucna akciovou společností," řekl ministr s tím, že tato forma obchodní společnosti je legislativou nejlépe upravena. Bendl zároveň uvedl, že zatím neuvažuje o tom, že by část akcií transformovaného podniku dal na burzu, jak o tom uvažoval Fuksa.

"My, dokud nebudeme mít přetransformováno na akciovou společnost, tak si neumím představit, že bychom už teď avizovali, že něco takového chceme (jít na burzu)," podotkl ministr.

Fuksa převod Lesů ČR, které obhospodařují zhruba polovinu všech lesů v zemi, zdůvodňoval tím, že pak podnik bude moci formou dividend přispívat do státního rozpočtu.

Ministr zároveň uvedl, že možná do budoucna změní způsob prodeje dřeva státním podnikem. Podstatně větší část dřeva než dnes by tak zpracovatelé mohli nakupovat na komoditní burze či prostřednictvím dražeb.

"Jak aukci, tak burzu vidím jako jeden z prostředků, u nichž nebude pochyb o tom, že se někdo na trhu se dřívím domluvil," uvedl Bendl s tím, že v těchto formách prodeje dřeva vidí nástroj k minimalizování monopolizace trhu. Bendl také připustil možné oddělení prodeje dřeva a lesnických prací.

Tendr stojí

Podle aktuálního modelu tendrů LČR vítězové zajišťují pěstební práce, dřevo těží a dále jej sami i prodávají. Systém má kromě zastánců také četné kritiky.

Tendr na práce v lesích od příštího roku aktuálně stojí díky předběžnému opatření antimonopolního úřadu. Podle vyjádření jeho předsedy Petra Rafaje z minulého týdne se úřad bude snažit případ vyřešit co nejrychleji.

Protikorupční organizace Transparency International Lesům ČR doporučila, aby zakázku daly jen vítězi tendru na příslušné jednotce. Pokud vítěz odstoupí, měla by být nová soutěž, ale již bez původního vítěze. Podle státních lesů však nelze vyloučit firmu z další soutěže jen proto, že předtím odstoupila. Již dříve LČR uvedly, že zakázku nabídnou druhému či třetímu v pořadí pouze za podmínky, že nebude cenové rozpětí nabídek příliš veliké. Bendl dnes uvedl, že se mu přepouštění zakázek nelíbí

"Počkáme na rozhodnutí antimonopolního úřadu a v řádu dnů poté se rozhodnu, jak s celou záležitostí naložíme," řekl Bendl.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru