Před Vánoci se peněženky rodičů tenčí, protože nakupují dárky pro rodinu. Není ale od věci chtít také po svých dětech, aby si část peněz na dárky vydělaly na nějaké brigádě. Jednak získají cenné zkušenosti při pracovních pohovorech, naučí se ohlídat si pracovní smlouvy a získají i větší povědomí o tom, že dostat práci není samozřejmost. 

"Na podzim je zájem především o brigádníky v oboru prodej a obchod. Firmy nejčastěji hledají výpomoc při drobném prodeji, kompletaci a balení dárků. Brigádu je dále možné sehnat také v administrativě, gastronomii či ve službách. Krom toho dlouhodobě roste zájem o brigádníky na elektronické zpracování dat či pro moderní práci na internetu, například správu firemních stránek a profilů," říká Tomáš Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Prace.cz a Jobs.cz.

Žádané obory

Pokud jde o pozice pro absolventy vystavené na Jobs.cz v listopadu 2011, zájem firem se nyní soustředí především v oborech:

1) prodej a obchod (14,7 % z vystavených míst)
2) administrativa (10,2 %)
3) strojírenství (6,3 %)
4) IT – vývoj aplikací a systémů (5,8 %)
5) zákaznický servis (5,3 %)
6) bankovnictví (5,1 %)
7) výroba a průmysl (5 %)
8) technika a vývoj (4,3 %)
9) elektrotechnika a energetika (3,8%)
10) marketing (3,6 %)

V letošním roce mají studenti poprvé možnost získávat aktuální informace o brigádnických místech prostřednictvím aplikace Brigády do kapsy, určené pro chytré telefony. Od června si tuto aplikaci Jobs.cz stáhlo přes 9 tisíc studentů.

Každý student, který při studiu pracuje, si také musí lépe organizovat svůj čas, což se mu v životě bude určitě hodit. Pokud je schopen si při studiu vydělat peníze, i vůči rodičům se cítí sebevědoměji, než když je na nich zcela finačně závislý.

Ve výhodě jsou studenti, kteří si zvolili ke studiu obor, po kterém je na trhu práce poptávka. Mají tak zajištěný pravidelný příjem, který rodinnému rozpočtu může významně ulehčit. Firmy se šikovnými studenty navazují spolupráci už na vysoké škole. Tradičně nejsilnější zájem je o absolventy v oboru IT, kde je patrný výrazný nedostatek kvalifikovaných uchazečů.

Silný zájem je rovněž o absolventy některých dalších technicky zaměřených oborů, například o konstruktéry či strojní inženýry.

 "Studenti mohou praxi získat také formou brigád a krátkodobých výpomocí. Na podzim tradičně vrcholí druhá špička poptávky po brigádnících, zejména s ohledem na předvánoční trh, která je letos stejně silná jako ta před letními prázdninami," vysvětluje Dombrovský.

V průběhu listopadu bylo na Jobs.cz denně k dispozici průměrně 2277 míst vhodných pro absolventy, což je o 23 % více než ve stejném období vloni (1854 míst v každém dni). Oproti předchozím letošním měsícům je sice patrný jistý pokles poptávky po absolventech. Ten však koresponduje s tradičním krátkodobým útlumem náborových aktivit firem s blížícím se koncem roku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru