Zhruba 20 aktivistů z hnutí Greenpeace obsadilo v pondělí rypadlo v hnědouhelném dole ČSA u Litvínova. Tvrdí, že vláda opět uvažuje o prolomení územních limitů, které chrání před zbouráním Horní Jiřetín.

Rypadlo zůstalo mimo provoz a aktivisté na něm rozvinuli transparent, žádající vládu o neprolamování limitů. Dva protestující byli předvedeni na policejní služebnu, na šest dalších čeká policie pod rypadlem. Všechny policie podezřívá z přestupku.

"Jde o poslední možnost upozornit na to, že se vláda chystá schválit energetickou koncepci, která počítá s prolomením limitů," sdělil během akce Michal Komárek z Greenpeace.

Vláda tím podle něj porušuje vlastní sliby. Podobnou akci už ekologové provedli před třemi lety. Vládu vyzývají, aby místo obnovy uhelné těžby raději rozvíjela potenciál obnovitelných zdrojů a úspor energie.

Aktivisté se vyšplhali na rypadlo těsně před svítáním. Šest mužů s horolezeckým vybavením na něm rozvinulo transparent s nápisem "Nečasi, zastav". Blokáda měla skončit symbolicky za pět minut dvanáct, nakonec se ale o několik desítek minut protáhla a skončila až v 12:25, tedy po zhruba šesti hodinách.

 

Dva lidé už byli předvedeni na policii. "Jsou podezřelí z přestupku na úseku ochrany a využití nerostného bohatství i z neuposlechnutí výzvy," uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Na šest lezců čeká policie pod rypadlem a na služebnu je vezme zřejmě taky. Všem hrozí až patnáctitisícové pokuty.

Czech Coal, který na prolomení limitů tlačí, zatím incident blíže nekomentoval. "Monitorujeme to a nijak nezasahujeme. Pro firmu to je vždycky problém, ale hlavně je to nebezpečné pro všechny zúčastněné," řekla mluvčí firmy Gabriela Benešová.

Kameny ekologických aktivistů zranily 20 policistů. Kvůli "44 Fukušimám" - čtěte ZDE

Vyplouvá plachetnice Rainbow Warrior III, nová vlajková loď Greenpeace. Má i heliport - čtěte ZDE

Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Vlčka počítá jeden ze scénářů aktualizované energetické koncepce s maximálním využitím domácích zdrojů energie. Limity těžby uhlí do roku 2015 prolomeny být nemají.

Ministerstvo na začátku letošního roku ale přišlo s návrhem, aby se po roce 2015 mohly těžební společnosti v severních Čechách dohodnout na případné těžbě uhlí za limity s majiteli dotčených pozemků, což se fakticky rovná prolomení limitů.

Na limity tlačí i kraj

Limity jsou v kraji velmi citlivé téma; vznikly v roce 1991 na konci největšího uhelného rozmachu a mají za úkol ochránit alespoň část krajiny. Brání mimo jiné zboření Horního Jiřetína a těžbě na samém okraji Litvínova.

Obyvatelé obou dotčených měst si v loňských volbách zvolili do čela politiky, kteří s další těžbou ostře nesouhlasí, proti další těžbě stojí i ekologové.

Vláda se vloni po svém vzniku za limity postavila, v posledních týdnech se ale situace obrací. Návrh na prolomení limitů poslal minulý týden na ministerstvo i Ústecký kraj, jemuž vládne ČSSD.