Stát vymyslel způsob, jak snížit vyplácení prostředků na rozvoj fotovoltaiky, kvůli němuž musí odběratelé vyplácet miliardy korun za vyrobenou elektřinu. Nový zákon o podporovaných druzích energie, který už sněmovna poslala do Senátu, počítá s tím, že po rekonstrukci solárního parku se elektrárně radikálně sníží vyplácené peníze. Uvedl to server Aktuálně.cz.

Předloha počítá s tím, že opravené elektrárny budou považované za nové zdroje, na něž se budou vztahovat aktuální podmínky provozu včetně méně výhodné výkupní ceny proudu. Současná cena je až o polovinu nižší než loňská.

"Za uvedení výrobny elektřiny do provozu se považuje též ukončení rekonstrukce technologické části stávající výrobny elektřiny, nebo ukončení modernizace, zvyšující technickou a ekologickou úroveň stávající výrobny elektřiny na úroveň srovnatelnou s nově zřizovanými výrobnami elektřiny," stojí v zákonu.

Podle právníka Luďka Šikoly, který se problematikou obnovitelných zdrojů zabývá, se do tohoto ustanovení "vejde" takřka každá oprava solární elektrárny.

Nový paragraf se nelíbí České průmyslové fotovoltaické asociaci. "Je to naprosto nefér," řekl prezident asociace Aleš Spáčil, podle něhož tento paragraf nevytváří pro fotovoltaický byznys stabilní podnikatelské prostředí. Dodal, že na elektrárně se mohou pokazit různé komponenty relativně brzy.

 

V loňském roce prudce rostl počet solárních elektráren, a proto bude provoz těchto zdrojů příští rok stát přes 22 miliard korun, celkové náklady na obnovitelné zdroje dosáhnou asi 32 miliard korun. Vláda z toho pokryje část dotacemi, další část se promítne do cen elektřiny. Každé snížení dotace tak může kabinetu ušetřit nemalé prostředky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru