Američané se vrhli do vánočních nákupů, které ale podle médií poznamenalo hned několik nepříjemných incidentů. Černý pátek, kterým v USA tradičně vánoční trhy začínají, doprovázejí tradičně velké slevy spojené s náporem koupěchtivých zákazníků. Podle některých ekonomů bývá černý pátek každoročně dnem největších maloobchodních tržeb.

V jednom obchodě v Los Angeles byla sleva na elektroniku tak vysoká, že jistá třicetiletá žena si vymohla přednost ve frontě s použitím pepřového spreje. Zdravotníci ošetřili dvacet lidí. K podobnému incidentu došlo i ve městě Kinstonu v Severní Karolíně, kde začal vánoční prodej přesně o půlnoci. Pracovník soukromé bezpečnostní agentury se tam s použitím pepřového spreje pokoušel ukáznit rozbouřený dav, který se sápal na zboží vynášené ještě před otevřením ze skladů.

Střelba v Kalifornii

V kalifornském San Leandru se dokonce střílelo, když si banda zlodějů počkala na zákazníky směřující s nákupem na parkoviště. Jeden kupující byl postřelen, ale ostatní se nečekaně postavili zločincům na odpor a zboží uhájili. Útočníky pak předali přivolaným policistům.

V Myrtle Beach v Jižní Karolíně napadl zloděj ženu s nákupním vozíkem a chtěl po ní peněženku. Žena začala křičet, zloděj ji střelil do nohy a s lupem se pokusil uprchnout. I tady byl ale ostatními kupujícími dopaden. V peněžence bylo 40 dolarů (790 korun).

Nelítostný boj se strhl i v obchodním domě Wallmart. Přesvědčte se sami

 Policie mnoha amerických měst vyzvala obyvatelstvo, aby neriskovalo zdraví v dlouhých frontách a zachovalo rozvahu. Efekt byl ale podle médií mizivý, vždyť slevy nezřídka dosahovaly až 70 procent. Podle odhadu odborníků navštíví do konce víkendu v USA obchody rekordních 152 milionů lidí, což je o procento víc než loni.

Rekordy padaly ale už v pátek, například v největším americkém nákupním centru Mall of America v St. Petersburgu na Floridě. Než udeřila otvírací hodina, shromáždilo se tam prý na 15 tisíc lidí. Na newyorském Manhattanu se o půlnoci k mimořádnému otevření proslulého obchodního domu Macy's dostavilo 9000 lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru