Velké americké firmy v předchozích deseti letech vytvářely pracovní místa v zahraničí, zatímco ve Spojených státech je rušily. Vyplývá to z nových statistik ministerstva obchodu USA.

Podle něj americké korporace v prvním dekádě nového století například v Asii vytvořily 1,5 milionu a v Latinské Americe 477 500 míst.

Celkem v zahraničí nově zaměstnaly 2,9 milionu osob, zatímco doma se zbavily 864 000 pozic. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ).

Firmy přitom získávaly nové zaměstnance především na rozvojových trzích, mimo jiné i ve východní Evropě.

"Soudě podle míst, kam jejich pobočky v těchto zemích prodávaly, bylo primárním cílem nadnárodních korporací sídlících v USA při rozšiřování produkce prodávat zboží zákazníkům v těchto oblastech, a ne šetřit náklady na pracovní sílu ve Spojených státech, západní Evropě a dalších zemích s vysokými výdělky," uvedli ekonomové ministerstva obchodu Kevin Barefoot a Raymond Mataloni.

Podle WSJ údaje ukazují dramatické změny v povaze globalizace v uplynulých deseti letech, kdy se americké nadnárodní korporace zaměřily na růst v zahraničí. Zřejmě se také stanou součástí diskuzí politiků o úpravě daní a vládní strategie tak, aby firmy pobízela ke tvorbě pracovních míst v USA.

Do zahraničí se přelévají i výdaje na výzkum

Statistiky také ukazují, že americké firmy také v zahraničí stále více investují do vývoje a výzkumu, byť většinu peněz na tyto účely stále utrácejí ve Spojených státech. Během prvních deseti let 21. století tu ale tyto výdaje klesaly tempem 0,2 procenta ročně, zatímco v zahraničí rostly tempem čtyři procenta ročně. V USA ale stále připadalo 2,4 dolaru kapitálových investic na jeden dolar utracený v zahraničí.

Naprostá většina firem mimo finanční obor pak v letech 1999 až 2009 vytvářela pracovní místa v Asii. Šlo o 57 procent společností. Korporace například v tomto období zaměstnaly 683 000 lidí v Číně, což byl oproti předchozímu období nárůst o 172 procent. V Indii přírůstek činil dokonce 542 procent, když tu americké firmy vytvořily 392 000 míst.

Nejvíce lidí v zahraničí ale společnosti z USA v uplynulé dekádě stále zaměstnávaly v Evropě. Důraz se ale začal přesouvat na východ kontinentu. Během minulých deseti let tak americké firmy například zrušily 14.700 pozic v Německu, zatímco v Polsku jich vytvořily 135 500 a v Maďarsku 53 700.