Společnost Omnipol koupila stoprocentní podíl ve firmě ERA Pardubice, která vyrábí pasivní radiolokátory Věra. ERA Pardubice byla dceřinou společností americké firmy SRA International.

Sdělil to v úterý předseda představenstva a generální ředitel Omnipolu Michal Hon. Hodnota transakce nebyla zveřejněna.

Omnipol patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou.

"Hlavním smyslem této akvizice bylo zejména zachování všech poslední dobou poněkud ohrožených výrobních schopností společnosti ERA i do budoucna a vrácení unikátní, špičkové technologie po ne zcela vydařených zahraničních investičních projektech do českých rukou a pod plnou kontrolu českého zákonodárství," uvedl Hon.

Info

V poslední době přitahuje Omnipol pozornost zejména kvůli dodávce transportních letounů CASA pro české vojenské letectvo, které od samého počátku provázejí pochybnosti. Kromě podezření ze zmanipulování výběrového řízení, jež ale nebylo prokázáno, mají navíc stroje od zavedení do služby technické potíže. Ministr obrany proto dal Omnipolu před několika dny lhůtu do konce května 2012, kdy by měly být stoje v pořádku, jinak ministerstvo navrhne odstoupení od smlouvy.

Pardubická ERA by podle něj měla i nadále zajišťovat servis a modernizaci systémů dodaných české armádě i zahraničním zákazníkům.

 "Přirozeně, že získání této klíčové technologie významně přispívá k dosažení vize Omnipolu stát se předním světovým dodavatelem civilních a vojenských sledovacích systémů," dodal Hon.

Podle generálního ředitele společnosti ERA Vladislava Hofmana pardubická firma díky začlenění do skupiny Omnipol posílí pozici na světovém trhu i mezi poskytovateli navigačních letových služeb a dodavateli vojenských sledovacích systémů.

Firma Era vyrábí sledovací technologie pro řízení letového provozu, letištní provozy a pro oblasti vojenství a bezpečnosti.

Nejznámější je její pasivní sledovací systém Věra, který dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen. Může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Radiolokátor je modernějším nástupcem známého systému Tamara.

V roce 2004 Omnipol přišel o licenci na vývoz radiolokátoru Věra do Číny, které mu odebralo ministerstvo průmyslu a obchodu. Vláda tehdy rozhodla, že vývoz radaru do Číny zruší, protože nebyl v zahraničněpolitickém zájmu České republiky.

Omnipol vznikl v roce 1934 jako mezinárodní síť obchodních zastoupení Škody Plzeň. Po druhé světové válce byla firma podnikem zahraničního obchodu, který byl přímo řízen ministerstvem, a do roku 1989 monopolním vývozcem a dovozcem letecké a vojenské techniky. V roce 1991 se podnik transformoval a následně byl částečně privatizován. Majoritními vlastníky Omnipolu jsou podnikatelé Martin a Petr Hávovi, z nichž každý na konci loňského roku ve firmě držel podíl 29 procent.

Omnipol loni především díky dovozu čtyř španělských transportních letounů CASA C-295 pro českou armádu takřka zšestinásobil tržby za prodej zboží na rekordních 4,858 miliardy korun. O rok dřív utržil 873 milionů korun. Zisk Omnipolu ale klesl z 32 milionů korun v roce 2009 na loňských 23,5 milionu korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru