Generální ředitel společnosti Omnipol Michal Hon připustil, že firma pravděpodobně nedodrží termín dodání opravených letadel CASA.

"Vítám, že ministerstvo je připraveno s námi jednat o prodloužení termínu do května příštího roku," uvedl Hon. Je přesvědčen, že do té doby se přetrvávající závady na strojích za 3,5 miliardy podaří odstranit.

Informace přišla jen krátce předtím, než zdroje z Bruselu uvedly, že Evropská komise nejspíš zastaví právní kroky kvůli tendru na tato vojenská letadla.

Minister obrany Alexandr Vondra minulý týden oznámil, že pokud nebudou letouny dodány podle stanovených kritérií včas a v bezvadném stavu, navrhne vládě odstoupení od smlouvy.

Lhůta pro dodání v bezvadném stavu platí podle smlouvy do 30. listopadu, nejzazší termín pro splnění dohodnutých podmínek pak stanovilo na dalších šest měsíců.

Spekulovat o odstoupení od smlouvy je ale podle generálního ředitele předčasné. "V první řadě budeme muset jednat o tom, jak řešit situaci, která nebyla předvídána smlouvou," poznamenal.

Zástupci Omnipolu prohlásili, že kooperace s ministerstvem obrany nebyla v minulosti nejlepší. Až v posledním měsíci se prý obnovila standardní spolupráce. Obrana podle společnosti na letadla podala 110 reklamací, většina z nich ale nebyla uznána. "Před koncem záruční doby se snaží reklamovat skoro všechno," poznamenal významný člen vedení firmy.

Ukončení právních kroků se potvrdí ve čtvrtek

Evropská komise Česku vytýkala, že při tendru nedodrželo předpisy týkající se zadávání veřejných zakázek. Kvůli tomu chtěla stát pohnat před soud.

Pravidelný měsíční balíček týkající se procedur pro porušení unijního práva bude zveřejněn ve čtvrtek. V něm by mohl být i případ ČR a zakázky na zmiňované letouny.

Problém tendru souvisel s tím, že podle Bruselu mělo Česko vypsat k zakázce na dodávku čtyř vojenských taktických letadel v hodnotě 132 milionů eur výběrové řízení.

Představitelé ČR se hájili tím, že veřejné řízení nebylo nutné, protože letouny měly sloužit pro vojenské mise, tedy pro ochranu státních zájmů.