V Evropě se v roce 2021 stále platí jednotnou měnou - eurem. Bankovky jsou k vidění jen zřídka, masivně se rozšířily "elektronické platby" a ekonomové se podivují, proč vůbec k vytvoření společné měny došlo. "Vědělo se přeci, že peněženky ovládne elektronizace," argumentují.

I takto by mohl vypadat zpětný pohled na "ztracenou dekádu eurozóny", kterou ve svém zatím posledním článku popisuje profesor z Harvard University - Niall Ferguson, jehož vize budoucnosti Řecka, Itálie i ostatních zemí eurozóny se o víkendu stala hitem internetového vydání deníku The Wall Street Journal.

Politickým centrem Evropy nebude podle Fergusona za 10 let Brusel, ale Vídeň. "Vidím v tom návrat ke kořenům habsburského dědictví," vysvětluje v rámci jeho webové fikce situaci nově zvolená rakouská kancléřka Marsha Radecká. "Z evropské mezinárodní politiky se stává mnohem větší zábava," doplňuje Ferguson ústy imaginární postavy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku