Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev rozpustil dolní sněmovnu a vypsal předčasné volby na leden příštího roku. Ve středu o tom informovala agentura Reuters. Nazarbajev se snaží změnit nepřívětivou podobu svého režimu demokratickými reformami, především zavedením pluralitního politického systému.

Předčasné volby, původně plánované na srpen 2012, se uskuteční už 15. a 16. ledna. Pro poslance ze stranických kandidátek budou voliči hlasovat v první den voleb, druhý den pak lidové shromáždění, poradní orgán věrný Nazarbajevovi, vybere další zástupce.

Kazašský parlament byl za posledních dvacet let dosud vždy monolitním blokem poslanců vládní strany Světlo vlasti. Podle kazašské exilové opozice se "pluralitou" Nazarbajev snaží zavést ruský model, v němž jsou ve sněmovně vedle dominantní vládní strany formálně zastoupeny i jiné politické síly fakticky podporující stávající mocenské uspořádání.

Nazarbajev svůj krok zdůvodňuje tím, že země potřebuje pluralitní parlament co nejdříve, aby se během příštího roku mohla plně věnovat boji s nastupující hospodářskou krizí. "Události v Evropské unii se nás přímo dotýkají, evropské státy jsou nejen našimi přirozenými strategickými partnery, ale i investory do naší ekonomiky a odběrateli našeho zboží," řekl prezident.

V dolní komoře kazašského parlamentu patří 98 ze 107 poslaneckých míst Nazarbajevově straně Světlo vlasti. Zbylých devět poslanců nominovalo do sněmovny lidové shromáždění. Nedávná novela volební legislativy stanoví, že místo ve sněmovně dostane napříště ještě druhá nejúspěšnější politická strana, a to bez ohledu na svůj volební výsledek. Ostatní strany musejí překonat hranici sedmi procent odevzdaných hlasů.

Podle nezávislých kazašských analytiků otevírá úprava nové politické šance pro Nazarbajevova zetě Timura Kulibajeva, označovaného za budoucího silného muže kazašské politiky. Miliardář Kulibajev stojí v čele velkého investičního fondu a je všeobecně označován za Nazarbajevova nástupce. Jeho politickou platformou je strana Světlá cesta (Ak žol), která reprezentuje kazašský velký byznys.

Podle odhadu šéfa Poslanecké sněmovny Urala Muchamedžanova bude v lednových volbách parlament obnoven zhruba z jedné poloviny, zbytek poslanců své mandáty obhájí. Řada opozičních stran se voleb nebude smět zúčastnit, protože neobdržela oficiální požehnání.

Je to hlavně strana Vpřed (Alga), která volby označila za "dekoraci pro uchlácholení Západu". Do voleb zřejmě nepůjdou ani komunisté, vůči Nazarbajevovi ostře kritičtí, kterým v říjnu úřady na půl roku pozastavily činnost.