Oddělený správce loterijní společnosti Sazka Jiří Zrůstek na zvláštním přezkumném jednání o přihlášených pohledávkách za loterijní firmou popřel pravost šestimiliardové pohledávky společnosti Bestsport, pohledávka podle něj nevznikla.

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka celkem 82 z 99 většinu pohledávek popřel, Sazka jako dlužník se s ním zcela ztotožnila. Celkem z přihlášených pohledávek za Sazkou za 41 miliard Kč jich bylo uznáno za zhruba 11 až 12 miliard, odhadl Cupka.

Z pohledávek přezkoumávaných Cupkou v celkovém objemu 882,5 milionu korun byly popřeny pohledávky za celkem 222 miliónů. Ostatní byly správcem uznány a budou součástí vypořádání věřitelů.

Cupka popřel i pohledávku Leoše Mareše

Cupka dnes popřel například pohledávku společnosti Gladiolus za 121 milionů Kč, Geko za 61 milionů Kč či pohledávku Leoše Mareše za 1,2 milionu Kč. Nepopřel mimo jiné pohledávku společnosti Sidereus Holding za 433 milionů Kč nebo pohledávku ČTK za 566.000 korun.

"Posunuli jsme se dál, přezkoumali jsme všechno, co jsme přezkoumat měli," řekl Cupka ČTK a České televizi. Všichni věřitelé, jimž byla popřena pohledávka, dostanou výzvu, aby podali žalobu a mohou se následně domáhat uznání přihlášené pohledávky. Konečný seznam věřitelů, kteří se budou dělit o prodejní cenu, bude podle jeho odhadu do šesti měsíců.

Incidenčních sporů, které v případě Sazky nyní Městský soud v Praze řeší, je zhruba stovka, uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková. Další mohou následovat po dnešním přezkumném jednání, protože 84 pohledávek bylo popřeno, podotkla.

Majitel O2 areny se chce bránit

Zástupce Sazky pohledávku Bestportu uznal. Bestsport s rozhodnutím odděleného správce nesouhlasí. "Pohledávka nevznikla, ale může vzniknout. Budeme se bránit právními kroky," řekl právní zástupce Bestsportu Adam Černý. Zástupce Sazky a člen jejího představenstva Petr Bernátek si také myslí, že podmíněná pohledávka může vzniknout, jestliže Bestsport bude plnit za Sazku z jejích dluhopisů ze zástavy, který je na O2 arenu. Připomněl, že O2 arena je v majetku Bestsportu a ten o ni nemůže bez ničeho přijít.

Bývalý šéf Sazky Aleš Hušák v odvolání proti verdiktu městského soudu o konkurzu upozornil především na údajnou zmatečnost přezkumného jednání, nepřezkoumání šestimiliardové pohledávky Bestsportu a chybný způsob hlasování věřitelů.

Bestsportu, který byl ovládán Sazkou a provozuje pražskou halu O2 arena, soud na schůzi věřitelů před prohlášením konkurzu na Sazku nepřiznal právo hlasovat. Státní zastupitelství označilo podané odvolání za nedůvodné.

Zvláštní přezkumné jednání o přihlášených pohledávkách slouží ke konečnému sestavení seznamu věřitelů a jejich pohledávek za Sazkou a rozdělení ceny za její prodej. Podle advokátní kanceláře Ambruz&Dark jednání nemůže zvrátit rozhodnutí o konkurzu a prodeji podniku.

Cupka rozhodoval o 99 pohledávkách za celkem 880 milionů Kč, 17 jich uznal. Vedle toho oddělený správce Jiří Zrůstek řešil pouze pohledávky Bestsportu. Popřené pohledávky půjdou do incidenčního řízení.

K Městskému soudu v Praze se v květnu přihlásilo 2075 věřitelů s pohledávkami za téměř 41,1 miliardy korun. Insolvenční správce poté popřel pohledávky za 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard korun.

Sazku od listopadu vlastní Sázková kancelář vlastněná společnostmi PPF a KKCG. Ty patří mezi největší věřitele Sazky. Ve výběrovém řízení ji získaly za 3,81 miliardy Kč. Cupka nyní připravuje vypořádání s věřiteli Sazky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru