Největší italská banka UniCredit utrpěla ve třetím čtvrtletí kvůli rekordním odpisům historicky vysokou čistou ztrátu 10,6 miliardy eur (273 miliard Kč) a naplánovala výrazné propouštění. Společnost, která má významné aktivity i na českém trhu, v dnešní zprávě rovněž oznámila plán navýšení kapitálu o 7,5 miliardy eur, jímž by se měla dostat na požadovanou úroveň kapitálové přiměřenosti.

Ztráta byla i přes očekávané odpisy překvapením. Analytici podle agentury Reuters očekávali několikamilionový zisk ve srovnání se ziskem 335 milionů eur ve třetím čtvrtletí loňského roku.

UniCredit oznámila, že do roku 2015 sníží počet svých zaměstnanců v Itálii o zhruba 5200. Banka chce snížit počet pracovních míst v tomto období o 12 procent a v rámci úsporných opatření zruší podle informovaných zdrojů svou londýnskou pobočku obchodování se západoevropskými akciemi.

Od úsporných opatření a dalších strategických kroků si UniCredit slibuje oživení ziskovosti. Čistý zisk by měl podle nového strategického plánu banky do roku 2015 dosáhnout 6,5 miliardy eur ročně.

Kunert: Expanze v Česku pokračuje, propouštět nebudeme

Šéf tuzemské UniCredit Bank Jiří Kunert IHNED.cz řekl, že ztráta mateřské skupiny v žádném případě neznamená stop expanze české dcery.

 "V dnešním prohlášení vedení italské Unicredit je Česká republika výslovně zmiňována mezi čtyřmi zeměmi východní Evropy, kde skupina počítá s posilováním své přítomnosti. My pokračujeme dál v expanzi a s rozšiřováním pobočkové sítě. Nepočítám s žádným propouštěním zaměstnanců," uvedl Kunert.

UniCredit v Česku od loňska výrazně zvětšuje svou pobočkovou síť. Během letoška banka otevřela zhruba padesát nových poboček a na konci roku jich bude mít celkem 106. V příštím roce počítá UniCredit s dalšími desítkami nových filiálek, včetně franšíz.

UniCredit si hodlá udržet přední pozici v regionu střední a východní Evropy. Koncentrovat se chce na Itálii, Rakousko, Německo, Polsko a Turecko, nevylučuje ale odprodej některých menších aktiv ve východní Evropě. Na českém trhu je UniCredit podle objemu aktiv čtvrtou největší bankou.

Pokud jde o výhled české UniCredit na příští rok, Kunert připustil zhoršení hospodářského výsledku. "Se zprávami, že růst HDP bude jen 0,7 procent, tomu musíme samozřejmě přizpůsobovat i své plány a očekávání tržeb."
Hospodářské výsledky tuzemské UniCredit budou zveřejněny v úterý.

Banka potřebuje navýšit kapitál

UniCredit má z italských bank nejdále do toho, aby splnila nový požadavek evropského bankovního dohledu. Evropský bankovní úřad (EBA) v říjnu stanovil minimální poměr základního kapitálu bank k aktivům na devět procent. Unicredit je v Itálii jedinou bankou, která se tento měsíc dostala na globální seznam systémově významných finančních institucí.

Kapitálové navýšení UniCredit bude mezi evropskými bankami největší od loňského října, kdy německá Deutsche Bank posílila základní jmění o deset miliard eur. Dodatečný kapitál chce banka získat v prvním čtvrtletí příštího roku prodejem nových akcií dosavadním akcionářům. Přípravu kapitálového navýšení vede konsorcium bank vedené milánskouu Mediobanku a Bank of America-Merrill Lynch.

Podle zdrojů Reuters vede UniCredit i jednání s potenciálními investory v Číně a Kataru, žádné přísliby však zatím nezískala. Značným problémem je pro ni to, že 7,5 procenta jejích akcií drží libyjská centrální banka a libyjský státní fond, které jsou však nyní v důsledku občanské války v zemi stále ještě zmrazené.

UniCredit za poslední čtvrtletí odepsala z hodnoty nehmotných aktiv 9,6 miliardy eur. Z valné části šlo o odpisy akvizic na Ukrajině a v Kazachstánu. Další odpisy se týkaly německé dceřiné banky Hypovereinsbank a banka také odepsala 135 milionů eur z hodnoty svých řeckých státních dluhopisů.

UniCredit drží v italských státních dluhopisech, které se v posledních týdnech dostaly pod silný tlak trhu, 38 miliard eur. Akcie banky od počátku tohoto roku ztrácejí zhruba polovinu hodnoty. Dnes odpoledne milánská burza dočasně přerušila s akciemi UniCredit kvůli zveřejnění zprávy obchodování a po obnovení obchodů se jejich kurz propadl o devět procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru