Největší ekonomikou světa stojící mimo Světovou obchodní organizaci (WTO) je Rusko. Ale brzy už tomu tak nebude. Jeho vstup do tohoto liberálního klubu čítajícího nyní 153 členů, včetně Česka, by měla v polovině prosince posvětit ministerská schůzka ve švýcarské Ženevě. Tam také sídlí sekretariát WTO.

Jde o nejvýznamnější pokrok v liberalizaci mnohostranného obchodu od konce roku 2001, kdy se k WTO po patnáctiletém složitém vyjednávání připojila Čína. Jednání s Ruskem se vleklo 18 let. Déle se o podmínky členství „handrkovalo“ jenom Alžírsko.

"Učinili jsme vpravdě gigantický krok, který povzbudí obchod i investice," cituje agentura Reuters šéfa WTO Pascala Lamyho.

Závazná pravidla pro obchod a investování bude postupně zavádět šestá největší ekonomika světa vytvářející HDP o hodnotě 1,9 bilionu dolarů. Prostředí pro obchod a podnikání vůbec by mělo být v Rusku, jež je největším producentem energie na světě, předvídatelnější a průhlednější, doufají západní partneři.

"Je co slavit. Očekáváme, že Rusko bude spolehlivějším partnerem, telekomunikacemi počínaje a zemědělstvím konče," prohlašuje Christopher Wilson, americký zástupce u WTO.

Rusko se během vstupních jednání mimo jiné zavázalo, že bude postupně snižovat dovozní cla, omezovat dotace agrárním producentům a důsledněji postihovat porušování práv duševního vlastnictví.

Rusové na oplátku získají volnější přístup například na trhy s chemickými, hutními a agrárními produkty. "Dosud se na ruské zboží vztahuje asi stovka nejrůznějších omezení postihující naše komerční zájmy v hodnotě asi 2,5 miliardy dolarů," konstatuje na serveru newsru.com hlavní ruský vyjednavač Maxim Medveďkov.

Cla dolů jen zvolna

Ruští vyjednavači jsou podle listu Kommersant spokojeni. Dohodli s WTO výhodné podmínky členství. Vnitřní trh Ruska nebude nikterak ohrožen a o to šlo Moskvě v prvé řadě. V okamžik vstupu (pravděppodobně od 1. 7. 2012) se sníží dovozní cla u více než třetiny zboží, další čtvrtinu čeká pokles během následujících tří let. Nejpomalejším tempem se budou zmírňovat cla na dovoz drůbežího masa (během osmi let), na dovoz aut, vrtulníků a civilních letadel (během sedmi let).

Rusko bude moci dál regulovat dovoz masa kvótami. Cla se u masa ani po vstupu do WTO zatím skoro vůbec nezmění. Například dovoz hovězího v rámci kvót bude podléhat patnáctiprocentnímu clu, nad jejich rámec 55 procentům. U drůbeže to bude 25, respektivě 80 procent. Do roku 2020 by se ale měla cla na dovoz masa výrazně snížit, u dovozu v rámci kvót pak jít až na nulu (to se týká hlavně vepřového masa).

Vysoká cla na dovoz aut se Rusům podařilo uhájit až do roku 2018, kdy vyprší platnost dohod se zahraničními automobilkami o průmyslové montáži v Rusku.

Chrání Gazprom i banky

Moskva dosáhla dokonce i toho, že stát bude moci dále regulovat ceny zemního plynu na domácím trhu. Ale jenom do takové míry, která Gazpromu umožní i doma dosahovat zisku. Ale tento podnik už je také na vlastním trhu ziskový, takže výrazné zdražení plynu Rusům nehrozí, napsal list Kommersant. Gazprom si podle podmínek sjednaných s WTO také zachová monopol na vývoz ruského zemního plynu.

Zahraniční banky budou moci v Rusku po jeho vstupu do WTO podnikat přes dvé dceřiné firmy, nikoli přes vlastní pobočku. Podíl zahraničního investora v jednotlivém ústavu není nikterak omezen, ale v celém ruském bankovnictví nepřesáhne polovinu, zní dohoda.

Moskva slíbila, že do roku 2015 padnou veškerá omezení pro zahraniční firmy, které budou chtít podnikat v ruských telekomunikacích. Ty jsou nyní na seznamu "strategických odvětví" a cizí investor může získat kontrolní balík jedině se souhlasem vlády.

Teď už jen přípitky?

Po schválení ministerskou konferencí WTO v polovině prosince bude mít Moskva půl roku na ratifikaci dohody. Teprvé poté vstoupí (během měsíce) v platnost, takže lze předpokládat, že Rusko se stane plnoprávným členem WTO v polovině příštího roku. Tedy určitě až po březnových prezidentských volbách.

"Nějaká překvapení už jsou krajně nepravděpodobná," tvrdí ruský vyjednavač Maxim Medveďkov. A další nejmenovaný zdroj serveru newsru. com řekl: "Prosincová konference WTO už je jenom formalita. Jednání skončilo, čekají nás už jenom recepce."

Po vstupu Ruska do WTO se budou liberální pravidla vztahovat už na 97 procent globálního obchodu.
Vstup Ruska do WTO dosud blokovala Gruzie, která s Ruskem válčila v roce 2008 a dosud s ním neobnovila diplomatické styky.

 

Znesvářené státy nakonec minulý týden podepsali přes švýcarské prostředníky dvoustranný protokol, podle kterého už Gruzie nic nenamítá proti vstupu Ruska do WTO. Moskva a Tbilisi se přely o dodávky ruského zboží do Abcházie a Jižní Osetie, které Gruzie považuje za součást svého území, a chce proto kontrolovat i toky zboží. Podle dohoty na ně budou na ně dohlížet Švýcaři nebo soukromá firma, kterou pověří švýcarská strana.