Částice polétavého prachu nadále značně zhoršují stav ovzduší v Moravskoslezském kraji. Rozptylové podmínky jsou pravděpodobně nejhorší od počátku listopadu, kdy byl kvůli smogu poprvé vyhlášen signál regulace.

Průměrné denní hodnoty se v neděli ráno místy dostaly až na více než pětinásobek povoleného limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Přípustná hranice je překročena na všech 13 měřících stanicích, z nichž jsou údaje k dispozici. Průměrné denní koncentrace se k 06:00 pohybovaly v rozmezí od 98 do 273 mikrogramů na metr krychlový, nejvyšší hodnota byla obdobně jako uplynulé dny naměřena ve Věřňovicích na Karvinsku.

Hodinová koncentrace polétavého prachu na této stanice během noci vykazovala i hodnotu 444 mikrogramů na metr krychlový. Bohumínská měřící stanice v noci dokonce naměřila hodinovou koncentraci 523 mikrogramů na metr krychlový.

Podle prognóz meteorologů se navíc obyvatelé žádného výrazného zlepšení během dnešního dne pravděpodobně nedočkají a hodnoty budou i dále nadlimitní.

Smogová situace letos začala nezvykle brzy

V Moravskoslezském kraji byl v sobotu večer kvůli špatným rozptylovým podmínkám znovu vyhlášen signál regulace. Firmy s platnými regulačními řády tak musí znovu dodržovat ekologická opatření uvedená v těchto dokumentech. Signál je až do odvolání platný pro oblast Ostravsko-Karvinska.

Ostravští lékaři se tento týden shodli, že jim ordinace plní pacienti, u nichž je kvůli smogu průběh respiračních nemocí výrazně komplikovanější. Smogová situace navíc oproti předchozím letům začala nezvykle brzy.

Lidé, kteří mají chronické dýchací potíže, srdeční nemoci, starší lidé a malé děti by venku neměli být dlouho. Dospělí bez zdravotních potíží by se neměli venku fyzicky namáhat.