Britské hudební vydavatelství EMI si mezi sebe rozdělí společnosti Universal Music a Sony. Obě firmy v aukci pořádané vlastníkem EMI, americkou bankou Citigroup, na poslední chvíli trumfly nabídky konkurenčních uchazečů Warner Music a BMG Music Publishing.

Citigroup za obě části EMI dostane 4,1 miliardy dolarů (77 miliard Kč), sdělil dnes agentuře Reuters informovaný zdroj. Svou část transakce potvrdila Vivendi, která je majitelkou Universal Music.

Universal koupí nahrávací divizi EMI za 1,9 miliardy dolarů. Konsorcium vedené Sony by mělo za divizi hudebních katalogů dát 2,2 miliardy dolarů.

V souboji o nahrávací aktivity EMI vyhrávala ještě minulý týden Warner Music, zatímco za katalogy nabízela nejvíc BMG. Warner Music však překvapivě z aukce odstoupila, protože se nedohodla na podmínkách převzetí penzijních závazků EMI. Universal Music pak ještě zvýšila nabídku.

Sony na poslední chvíli překonala nabídku BMG s pomocí švýcarské banky UBS. Ta poskytla firmě úvěr přes jednu miliardu dolarů, uvedl zdroj.

Citigroup převzala kontrolu nad britským hudebním vydavatelstvím EMI letos v únoru, kdy jej převzala od zadlužené britské společnosti soukromého kapitálu Terra Firma Capital Partners. Citigroup dávala najevo, že si nechce EMI ponechat delší dobu.

EMI je domovskou nahrávací společností pro skupiny Pink Floyd, Coldplay, The Beatles a desítky dalších hvězdných hudebníků.

"Vítám, že EMI budou znovu vlastnit lidé, kteří mají hudbu v krvi," uvedl například zpěvák Mick Jagger.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru