Nečekaná návštěva pracovníků finančního úřadu u podnikatele z Jablonce nad Nisou, při níž byl zjištěn daňový nedoplatek 13 tisíc korun, spustila vleklý spor o legitimnost namátkových kontrol. Nález Ústavního soudu ze dne 18. 11. 2008 totiž označil neohlášenou kontrolu za nezákonnou.

Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová tehdy prohlásila, že daňová kontrola představuje obrovský zásah do práv člověka i firmy.

Ústavní soud trval na tom, že k zákonnosti daňové kontroly je nutné, aby její potřeba byla odůvodněna konkrétními pochybnostmi či podezřením z krácení daní. Důvodem pro kontrolu podle rozhodnutí soudu z roku 2008 není obecně formulovaný zájem státu na jejich výběru.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru