Česká národní banka zhoršila pro následující roky odhad vývoje deficitu veřejných financí. V roce 2012 očekává centrální banka deficit 3,4 procenta a v roce 2013 deficit 3,5 procenta. Vyplývá to z dnešní Zprávy o inflaci publikované ČNB.

Pro letošní rok centrální banka odhad nezměnila a ponechala jej na 3,8 procenta. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet tříprocentní hranici. Předchozí srpnový odhad ČNB počítal příští rok s deficitem tři procenta a pro rok 2013 s 2,8 procenta.

Ministerstvo financí očekává, že deficit veřejných financí v letošním roce klesne na 3,7 procenta hrubého domácího produktu. Příští rok MF předpokládá zlepšení deficitu na 3,2 procenta HDP.

Inflace až k 3 procentům

Celkový vládní dluh, který je tvořen dluhem centrální vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů, by měl podle ČNB v poměru k HDP letos stoupnout na 40,2 procenta z loňských 37,55 procenta, příští rok by měl činit 42,3 procenta HDP a v roce 2013 pak 43,5 procenta. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí evropské měny eura nesmí překročit 60 procent HDP.

Podle ČNB, která oznámila minulý týden svůj odhad vývoje tuzemské ekonomiky, má letos stoupnout hrubý domácí produkt o dvě procenta.V příštím roce banka počítá s růstem HDP jen o 1,2 procenta.

Celková inflace se podle ČNB kvůli plánovanému zvýšení daně z přidané hodnoty dostane v roce 2012 dočasně těsně pod tříprocentní hranici, ale počátkem roku 2013 by se měla vrátit pod dvouprocentní inflační cíl ČNB.

Deficit veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů (Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond, Vinařský fond a další), Správy železniční dopravní cesty, transformační instituce Prisko, PPP Centra, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

Pro snížení sazeb byl Tomšík

ČNB v pátek zveřejnila i záznam z posledního zasedání bakovní rady. Pro snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasoval na zasedání bankovní rady 3. listopadu viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

Šest členů bankovní rady hlasovalo pro ponechání sazeb beze změny. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady, který dnes zveřejnila Česká národní banka.

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala v listopadu na historickém minimu 0,75 procenta, kde je od počátku loňského května.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru