Oslabující kurz koruny je pro tuzemskou ekonomiku spíše dobrou zprávou. Exportérům pomůže překlenout recesi, je však rizikem pro inflaci. Vyplývá to z vyjádření ekonomů pro ČTK. Koruna vůči euru klesla na 25,44 Kč/EUR a byla tak nejslabší od července 2010.

Podle Markéty Šichtařové z Next Finance je oslabující koruna pro exportéry velmi vítaný polštář, který jim pomůže překlenout recesi. "Bez naší vlastní měny a tedy možnosti oslabení kurzu by recese byla v ČR mnohem hlubší. Koruna tak utlumuje náraz krize," dodala.

Nepříjemné to může být pro dovozy zejména z dolarových oblastí, protože oslabení koruny k americkému dolaru bude ještě výraznější než vůči euru.

Skrze podporu vývozu a lepší bilanci zahraničního obchodu může slabá měna ekonomice pomáhat, uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Na druhou stranu je slabý kurz obecně rizikem pro inflaci.

To, že oslabení koruny znamená výhodu pro exportující podniky, potvrdil ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek. "Zjednodušeně řečeno, za vyvezené zboží dostanou zaplacenu větší částku v korunách. Na straně dovozu dojde naopak ke zdražení. Otázkou je, zda půjde pouze o krátkodobý výkyv nebo zda bude tendence oslabování pokračovat," upozornil.

Mluvčí Hospodářské komory Petr Kopáček poznamenal, že oslabující koruna sama o sobě, pokud se nedostane na extrémní hodnoty, výrazný vliv na chování firem nemá. "Samozřejmě je vždy lepší, pokud je kurz stabilnější a firmy mohou předvídat a vědí, s jakou kurzovou hodnotou mohou ve svých obchodech kalkulovat," uvedl.

Pro podnikatele by patrně největší hrozbu představoval pokles poptávek a snížení odbytu zboží způsobené především současným nejistotami ohledně vývoje v eurozóně, soudí.

Nadhodnocená koruna, do konce roku bude oslabovat

Podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda slabší koruna bezprostřední přínos pro vývozce nemá, protože mají kurzy zafixované až na rok dopředu. Domnívá se, že nynější hodnota kurzu stále není optimální a koruna je kvůli spekulantům nadále nadhodnocená. Reálná hodnota kurzu by se podle něj měla pohybovat mezi 26 a 27 Kč/EUR.

Podle Vlka bude koruna do konce roku zřejmě relativně slabá, většinou nad úrovní 25 korun za euro. Výhledově ale počítá s návratem kurzu k 24 Kč/EUR. Šichtařová míní, že v případě recese se koruna dočasně dostane výrazně nad 25,50 Kč/EUR, aby byla za rok zase na stávajících hodnotách. Pravděpodobnost tohoto scénáře podle ní každým dnem roste a nejslabší hodnoty koruna zaznamená v zimních měsících.

Pro české cestovní kanceláře má oslabující koruna podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury dvě roviny. Pro zahraniční turisty, kteří do ČR cestují, je to dobrá zpráva, Česko pro ně zlevní. Nahrává rovněž tuzemským podnikatelům. Naopak pro české turisty cestující do zahraničí to dobrá zpráva není. Když koruna oslabí, podraží nákupy v zahraničí.