Temelín (Českobudějovicko) - První blok Jaderné elektrárny Temelín v úterý ve 22:15 najel opět na plný výkon. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Automatické systémy v úterý po poledni jeho výkon snížily na polovinu po falešném zapůsobení elektrické ochrany jednoho ze čtyř hlavních cirkulačních čerpadel.

Praha - Prodej ekonomického týdeníku Euro, který vlastní skupina PPF, je podle dnešního deníku E15 těsně před dokončením. Podle několika zdrojů blízkých vedení PPF a samotnému týdeníku se novým vlastníkem vydavatelství Euronews stane Milan Procházka, makléř a spolumajitel největší středoevropské makléřské firmy Wood & Company, píše.

Štrasburk - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nastínil vizi dvourychlostní Evropy, kde členské země eurozóny urychlí a prohloubí integraci, zatímco zbytek členů mimo eurozónu bude fungovat jen na základě volné spolupráce. Prezident to řekl na přednášce ve Štrasburku, kde hovořil ke studentům. Federalismus si po rozšíření Evropské unie nelze představit.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Brusel/Atény/Řím - Itálie v úterý lavírovala kvůli růstu výnosů ze svých dluhopisů na hraně zásadních finančních potíží. Těžkou situaci třetí největší ekonomiky eurozóny umocnily turbulence na politické scéně. Osud premiéra Silvia Berlusconiho se po klíčovém hlasování v parlamentu, v němž ztratil většinu, završil. Večer sdělil, že po schválení reforem odstoupí. Politické kotrmelce zažilo i Řecko, které stálo o zrodu dluhových potíží eurozóny. V Aténách se změní vláda. Měla by prosadit tvrdé úspory nezbytné k tomu, aby do země dál proudila zahraniční pomoc.

Frankfurt/Brusel - Německá centrální banka odmítá výzvy, aby pomohla financovat záchranu eurozóny. Šéf Deutsche Bundesbank Jens Weidmann tak udělal čáru přes rozpočet několika světovým politikům, kteří v minulých dnech naznačovali, aby si Evropa z problémů pomohla sama. Weidmann se naopak přiklonil na stranu kancléřky Angely Merkelové a nápad pokračovat v tištění peněz označil za sladký jed.

Londýn - Světové ceny ropy v úterý vzrostly pátý den za sebou a cena americké ropy stoupla nejvýše od konce července. K růstu koncem obchodování přispěla zpráva o rezignaci italského premiéra. Ropu tlačily vzhůru také zvýšená sezonní poptávka po topném oleji a zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o jaderném programu Íránu.

Brusel - Antimonopolní orgány Evropské unie provedly razii v několika firmách, které vyrábějí ložiska pro automobilový sektor a další průmyslová odvětví. Úřady mají podezření na nedovolené obchodní praktiky a porušování unijních pravidel, jména firem ale úřady v počáteční fázi vyšetřování nezveřejňují. Podle agentury Reuters se zásah konal ve více zemích EU.

Paříž - Francouzská luxusní a maloobchodní společnost PPR posiluje ve výrobě luxusní pánské módy. Firma se v úterý dohodla na převzetí italského výrobce obleků Brioni, jehož obleky kdysi nosil i James Bond. Cenu firmy nezveřejnily, podle odhadů analytiků by mohla činit 250 až 300 milionů eur (6,3 až 7,6 miliardy Kč).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru